Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Diş Anatomisi

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,184
  • MFC Puanı
    12,124
  • MFC Seviyesi

Diş Hangi Bölümlerden Oluşur ?

Kuron— Dişin üst kısmıdır ve gözle açıkça görülebilen tek yerdir. Kuronun şekli dişin fonksiyonunu belirler. Örneğin ön dişler besinleri koparmak için keskin bir şekle azı dişleri ise besinleri öğütmek için düz yüzeylere sahiptir.

Dişeti Çizgisi— Dişle dişetinin birleştiği yerdir. Doğru fırçalama ve diş temizliği yapılmadığı takdirde dişeti çizgisinde plak ve tartar oluşarak dişeti iltihabı ve dişeti hastalığına neden olabilir.

Kök— Dişin kemiğe gömülü olan kısımdır. Kök dişin yaklaşık üçte ikisini oluşturur ve dişi yerinde tutar.

Mine— Dişin en dış tabakasıdır. Mine aynı zamanda vücuttaki en sert ve en çok mineralli dokudur . Doğru ağız temizliği sağlanmadığı takdirde durum çürümeyle sonuçlanabilir.

Dentin— Minenin altındaki diş tabakasıdır. Çürük mineden içeri ilerleyebilirse bir sonraki ulaşacağı yer dentindir. Bu bölümde pulpaya giden milyonlarca kanalcık bulunmaktadır.

Pulpa— Dişin merkezindeki sinir dokuları ve kan damarlarının bulunduğu yumuşak dokudur. Çürük pulpaya ulaştığında genellikle ağrı hissedilir.

Kaç çeşit diş vardır ?

Her dişin özel bir fonksiyonu bulunmaktadır:

Kesici Dişler— Yiyecekleri kesmede kullanılan keskin ön dişler (Dört adet üstte ve dört adet altta bulunur).

Kaninler— Köpek dişi adı da verilen bu dişler sivri uçlara sahiptir ve koparmaya yararlar.

Küçük azı Dişleri— Bu dişlerin çiğneme yüzeyleri üzerinde iki tümsek (sivri uç) bulunur. .Küçük azı dişleri ufalamaya ve koparmaya yarar.

Azı Dişleri— Yiyecekleri öğütmek için kullanılırlar. Çiğneme yüzeyinde birden çok tümsekcik vardır.
 
Üst Alt