Dokunmadan Müzik Yapmak: Theremin

Pozitivizm

??☔Devil Wears Prada?☔?
MFC Üyesi
Üyelik Tarihi
28 Şub 2020
Konular
1,369
Mesajlar
17,894
MFC Puanı
221,240
İlk gördüğümde gözlerime inanamadığım, müzik aletleri arasında en hayran kaldığım alet ile tanışmaya hazır olun. Dokunmadan şarkı çalmak artık hiçte hayal değil.
Theremin Nedir?
Theremin, herhangi bir temas gerektirmeden müzik yapabileceğiniz bir müzik aletidir. Dünya’nın ilk elektronik müzik aletlerinden biri olarak kabul edilir. İsmini mucidi olan Rus Profesör Leon Theremin’den alan Theremin, 1928’de mucidi tarafından patenti de alınmıştır. Orijinal adı Termenvox veya Aetherphone olarak geçse de zamanla farklı dillere aktarılmasından ötürü Theremin adını almıştır. Bilim-kurgu ve korku filmlerinde çokça kullanılan bu alet; sanat müziklerinde ve rock gibi popüler müziklerde de sıkça kullanılmaktadır.
theremin ile ilgili görsel sonucu

Nasıl Çalışır?
Thereminin kontrolü iki metal anten arasında sağlanır. Bu antenler aleti çalan kişinin ellerinin pozisyonunu algılarlar. Bir el ile titreşim dalgaları gönderilir diğer el ile de sesin şiddeti ayarlanır. Teremin ürkütücü sesler ile birleşik bir alettir. Elektrik sinyalleri teremin uzerinde büyütülür ve bağlı olan hoparlörlere gönderilir. Bu sebepten ötürü öğrenmesi en zor müzik aletleri arasında yer alır. Elin az titremesi ya da yanlış hareket etmesi tüm müziği etkilemektedir.
Theremin Babası :Robert Moog
İlgili resim

Elektronik müziğin babası olarak bilinen Moog theremin ile küçük yaşta tanıştımıştır. Tanıştığında ondan çok etkilenen Moog, Theremin yapmaya 1948 yılında başlamış ve enstrümanı daha da geliştirerek çok başarılı olmuş, 1960 yılında ürettiği Synthesizer´ın tasarımında büyük ölçüde thereminden esinlenmiştir. Yazdığı makaleler ile de geleceğin theremin tasarımcıları için önemli bir kaynak oluşturmuş oldu. Bugün hala Moog Theremin’ler dünyanın en çok satılan ve tercih edilen thereminlerindendir.
Türk Theremin Sanatçısı – Meczup (Cihan Gülbudak)
Cihan Gülbudak ile ilgili görsel sonucu

Meczup sayılı Theremin icracıları arasında ülkemizi temsil etmektedir.
 

Tokyo

Bizi öldürmeyen şey güçlendirir.
MFC Üyesi
Üyelik Tarihi
3 Haz 2020
Konular
3,330
Mesajlar
5,771
MFC Puanı
72,510
Çok ilginç :unsure:
 
Üst