Dolar neden yükseldi? Dolar Ne Zaman Düşer?

ReiS

#EvindeKal
Co Admin
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
8 Ara 2012
Mesajları :
16,429
Puanları :
4,060
Dolar neden yükseldi? Dolar Ne Zaman Düşer?


Hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin etmesi ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sitemi'ne resmen geçildi. Aynı günün akşamında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin ilk kabinesi açıkladı. Yeni kabinenin açıklanmasıyla birlikte dolar kurunda sert bir yükseliş gözlendi. Yükselişin ardından dalgalı bir seyir izleyen dolar kuru dün kapanışa doğru 4,84 lira seviyesine kadar çıktı. Gece yarısı ise dolar kuru sığ piyasalarda 4,98 lira seviyesini görerek tarihi rekor kırdı.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?
Dün sabah saatlerinde açıklanan Mayıs ayı cari açık rakamlarının yüzde 9.6 artışla 5.89 milyar dolar ile beklentilerin oldukça üzerinde çıktı. Son 12 aylık cari açık rakamları ise 57,6 milyar dolara yükseldi. Piyasa uzmanları ve ekonomistleri cari açığın yüzde 1,5 dolayında artışla 5.45 milyar dolar düzeyine yükselmesini bekliyordu.

Cari açık rakamlarının yüksek çıkması sonucu Borsa İstanbul'da da satışları tetikledi ve dün yüzde 3.0 düşüşle 96 bin 274 puandan kapanan Endeks (BIST 100), yüzde 2.67 düşüşle 93 bin 647 puana kadar geriledi.

Türk Lirası'ndaki satışların Asya işlem saatine taşındığına dikkat çeken Ueda Harlow Kur Analisti Naoto Ono, Bloomberg'e verdiği röportajında "Bu durum bir ihtimal Japon bireysel yatırımcının liranın dolara karşı değer kaybettiğini görmesinin ardından zarar kesmeye yönelmesi sonucu gerçekleşmiş olabilir" ifadelerini kullandı.

Piyasa uzmanları ise doların daha önce Asya piyasalarında gece yarısı rekor kırdığını belirterek benzer dinamiklerin ön plana çıktığını kaydettiler.23 Mayıs tarihinde dolar kuru, TL karşısında tarihinde ilk kez 4,9282 lira seviyesini görmüştü. Yeni haftaya dolar, 4,51 lira seviyesinden başlamış ve Japon bireysel yatırımcıların dip seviyelerden Türk Lirası toplama kararının kur üzerinde etkili olduğu belirtilmişti.

Dolar kuru, Türk Lirası karşısında bu gece tarihinde ilk kez 4,97 lirayı aşarak 4,98'i görerek yeni rekor kırdı. Euro kuru da TL karşısında tarihte ilk kez 5,82 seviyesini aşarak 5,8208'i gördü.

Alıntıdır.
 
Üst