Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Duruşunuzu düzeltmek için 10 pratik yol

İlda

Özel Üye
Özel Üye
  • Üyelik Tarihi
    16 Haz 2017
  • Mesajlar
    9,019
  • MFC Puanı
    114
  • MFC Seviyesi

Duruşunuzu düzeltmek için 10 pratik yol


Bedeninizin duruşu; sağlıklı olmanızın, ince görünmenizin ve özgüven sahibi olmanızın imzasıdır. Ancak, bilgisayar karşısında veya masa başında çalışırken duruşumuz maalesef bozulmaya başlayacaktır.

Ters alkış pozisyonuEllerinizi sırtınızın arkasına koyun ve avucunuzu yukarıdaki resimde gösterildiği gibi ters alkış pozisyonu gibi ayarlayın. Burada önemli olan, kollarınızı dirsek bölgelerinden düz bir çizgi oluşturacak şekilde olmasıdır. Bu pozisyonda 10 saniye durmanız yeterli olacaktır.

Elleri kilitleme pozisyonu


Bir kolunuzu sırtınızın arkasından sallandırın diğer kolunuzu da aşağıdan diğer elinize ulaşacak şekilde kilitleyin. Üst kolunuzu yukarı doğru çekerek esnetin. 5’er saniye aralıklarla ellerinizin yönünü değiştirip aynı işlemi uygulayın.

Bükme pozisyonuAlt bedeninizi hareket ettirmeden ellerinizi başınızın arkasına koyun. Sadece üst gövdenizi çevirerek esneme hareketini yapın. Bir tarafınızı 5 saniye esnettikten sonra diğer tarafınız için de aynı şeyi yaparak hareketi tamamlayın.

Geriye esneme pozisyonuBir sandalyenin ucuna oturun ve kollarınızı başınızın arkasına koyun. Omurganızı şekildeki gibi esnetip başınızı eğmeden yukarıya doğru bakacak şekilde geriye doğru çekip esnetin.

Duvara yaslanma pozisyonuResimde gösterildiği gibi duvara yaslanın. Burada önemli olan noktalar; omuzlarınız, kalçanız, bacaklarınız ve topuklarınız tam olarak duvara yaslanmış olmasıdır. Pozisyonda, derin ve sık nefes alış verişlerle tekrar edin.

Düşme pozisyonuBu çalışma bir öncekinin devamı olarak tekrarlanacaktır. Duvarda yaslanmış dururken, kollarınızı yanlara açın ve dizlerinizi kıvırmadan yavaşça öne eğilin. Bu pozisyonda 10 saniye durmanız yeterli olacaktır.

Oturarak dik durma pozisyonu


Sırt ve karın kaslarınız duruşunuzu eşit şekilde tutmayı sağlamaktadır. Karnınızı gergin tuttuğunuzda, sırtınız otomatik olarak düzleşecektir. Hatta, geniş bir kemer, yüksek belli pantolon veya etek karın kaslarınızı doğru tutmanıza yardımcı olup dik durmanızı sağlayacaktır.

Kibar oturuş pozisyonuBir sandalyenin ucuna oturun, bir bacağınızı sandalyenin altına diğer bacağınızı da öne doğru gerin. Bu duruş dengenizi koruyarak düz oturmanıza yardımcı olacaktır. (Egzersizlerin hepsi tamamlandıktan sonra bu pozisyona geçilmesine dikkat ediniz.)

Sırtınıza hafif şeyler takınBilgisayar karşısında çalışırken, istemsiz olarak kamburlaşırız. Ancak sırtınıza hafif bir şey takarsanız onu düşürmemek için dik durmak zorunda kalacaksınız. Basit bir elbise askısı mükemmel bir çözüm olacaktır.

Göğüs önüne takılan çantaEv işleri yaparken, ağır sırt çantasını önünüze asın. Vücudunuz ağırlıkla baş etmeye çalışarak omuzlarınızı denge için geri çekecektir. Son olarak, tüm bu öneriler kısa vadeli bir varyasyona sahiptir, uzun sürmez. Bu yüzden en iyi sonucu almak için düzenli olarak bu hareketleri uygulamanız gerekmektedir.

Özellikle unutmamanız gereken;

Duruşunuz yalnızca kaslarınıza bağlı değildir, aynı zamanda dişleriniz için de etkendir. Resimlerde de göreceğiniz üzere çene yapınızı da etkileyecektir. Bu da dişinizin yapısını bozmaya kadar yol açacaktır.
 
Üst Alt