• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Ebelik Mezunları Ne İş Yapar?

ArtemiS

Onursal Üye
Konular
713
MFC Puanı
33,400
Ebelik Mezunları Ne İş Yapar?

Doğum esnasında hekime yardım eden, hekim bulunmayan yerlerde doğumu gerçekleştiren, anne ve çocuk sağlığını korumak için yürütülen çalışmalarda diğer sağlık görevlileri ile beraber çalışan kişiye ebe adı verilir. İnsanlık tarihi kadar eski olan ebelik mesleğinde akla gelen ilk şey doğumu gerçekleştirmek olsa da ebeler doğum dışında çok sayıda mesleki sorumluluğa sahiptir. Ebelik Türkiye'de sadece kadınların yapabildiği bir meslektir.

Ebelerin başlıca görevleri:

1. Hamilelik süresince kadınların rutin kontrollerini yapmak ve tavsiyelerde bulunmak
  2. Hekimin bulunmadığı yerlerde doğumu gerçekleştirmek, hekim bulunan yerlerde doğuma yardım etmek
  3. Yeni doğum yapmış annenin ilk bakımını yapmak
  4. Normalin dışındaki acil doğum olaylarında, anne adayını teşekkülü bir hastaneye sevk etmek
  5. Bazı kadın hastalıklarında, hekimle beraber tedaviyi gerçekleştirmek
  6. Prematüre, postmature, hasta ya da düşük ağırlıklı yeni doğan bebeklerin gözlemini ve bakımını yapmak,
  7. Aile planlaması ve anne çocuk sağlığı gibi konularda kadınları eğiterek bilinçlendirmek
  8. 0- 6 yaş arasındaki çocukların aşılarını yapmak

Ebe olmak isteyen kişilerin:

1. Biyoloji alanına ilgi duyması ve başarılı olması
  2. İnsanlara yardım etmeyi sevmesi
  3. Sorumluluk bilincine sahip olması
  4. Hızlı ve doğru karar verebilmesi
  5. Hijyenik, dikkatli, titiz ve tedbirli olmaları beklenir.

Nasıl ebe olunur?

Ebelik eğitimi üniversitelerin Sağlık Yüksekokullarına bağlı Hemşirelik Yüksek Okullarında verilmektedir. Eğitimin süresi 4 yıldır. Eğitim dönemi boyunca alınan meslek dersleri uygulamalı eğitimler şeklinde gerçekleşir. Eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar ''Ebelik'' lisans diplomasını almaya hak kazanır.

Ebeler nerede çalışır?

Ebeler kamu ya da özel hastanelerde, sağlık ocaklarında ve aile sağlığı planlama merkezlerinde iş bulabilir. Çalışma ortamları genellikle hijyenik ve kapalı ortamlardır. Çalışma ortamı içerisinde hamile kadınlar, bebekler, çocuklar, doktorlar ve diğer sağlık çalışanları ile iletişim halinde bulunurlar. Ebeler, çalıştığı sağlık kuruluşuna göre nöbete kalabilir ya da vardiyalı çalışabilir. Çalışma şartlarının ağır olmasına rağmen, ülkenin hemen hemen her yerinde çalışma olanağı bulunduğundan işsizlik sorunun az olduğu meslek dallarından biridir.

Ebeler:

1. SGK, üniversite ya da özel hastanelerde
  2. Doğum evlerinde
  3. Çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde
  4. Doğum kliniklerinde
  5. Dispanserlerde iş olanağına sahiptir.