• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Efsane Komutan; Engin ALAN

Konular
2,230
MFC Puanı
50
1945 yılında İstanbul'da doğdu. Kara Harp Okulu mezunu olan Emekli Korgeneral Engin ALAN, askerlik hayatının neredeyse tamamını Özel Kuvvetler içinde ve terörle mücadelede geçirmiş bir komutan.

jtxbty.jpg

Abdullah Öcalan ve Şemdin Sakık'ın yakalanmaları sırasında Özel Kuvvetler komutanıydı.

Terörle mücadeledeki tarzı nedeniyle Silahlı Kuvvetler içinde "efsane" isimlerden biri olarak kabul ediliyor.

fm8f1u.jpg

30 Ağustos 2000 yılında Korgeneralliğe terfi etmiş, Ağustos 2004 Şûra'sında görev süresi bir yıl uzatılmıştı.

Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005'de emekliye sevkedildi.

10qlw9i.jpg

Emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüyorken düzmece belgeler ve komplolarla suçlanarak Silivri'de cezaevine kondu. Hâlen hakkında kesin bir hüküm bulunmayan Engin ALAN tutuklu yargılanırken, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet BAHÇELİ'nin davetiyle Milletvekili Adayı olmuş ve İstanbul 1. Bölge'den Milletvekili seçilmiştir.

24etfur.jpg

İstanbul MHP Milletvekili ALAN, yıllarını terörle mücadeleye adamış onlarca komutan gibi halen cezaevindedir.

nqo90.jpg

Cezaevindeyken Sözcü Gazetesi Yazarı Emin ÇÖLAŞAN'a verdiği röportajda şu yürek burkan açıklamalarda bulunmuştur:

othm5h.jpg

18 Mart törenlerinden Kolordu olarak biz sorumluyduk.

Beyefendi(tayyip) bana Vali'yle haber gönderiyor, 2 saat geç gelecekmiş.

"Töreni geç başlatsınlar" diyor. Kabul etmedim "emir değişmez" dedim, zamanında gelmek zorunda kaldı.

Konuşması bitti, ayağa kalkmadım, alkışlamadım, bütün olay bu.

Ben dağlarda ölümden dönmüş adamım.

Kucağımda nice mehmetçikler, hatta emir subayım şehit düştü.

Üç kez helikopterde mermi yedim, iki kez yerde pkk taradı.

Kuzey Irak'ta Metina Dağları'nda Tümgeneral rütbesiyle 38 gün dağlarda kaldım, bitlendim.

BEN BEDAVADAN YAŞAYAN ADAMIM, ÖLÜMDEN KORKMAM!

Bunlardan mı korkacağım, bunlara mı diz çökeceğim?

Poliste, sanki aranan sabıkalılar gibi üzerimize levha koyup resimlerimizi çektiler, parmak izlerimiz alındı.

Savcılar, sorguda bir tek suçlama getiremedi, ancak gözlerindeki nefreti hepimiz görüyorduk.

Bizi, düşman ordusunun esir generalleri gibi sorguladılar.

Neyle suçlandığımı söylemediler, çünkü mahkemenin gizlilik kararı varmış, herşey gizli imiş.

"Hele bir Silivri'ye git, suçunu orada öğrenirsin" dediler.

Bunların hepsi onurumuzu kırmak için yapılıyordu.

Benim 20 yıl savaştığım adamlar Habur'dan şov yaparak girdi, serbest bırakıldı.

Şimdi biz terörist olduk.

Hepimizden korkuyorlar, çok korkaklar.

En büyük korkuları özel kuvvetlerle birlikte sas ve sat komandolarıdır.

Onun için denizcilerin üzerine gidiyorlar.

ABD/CIA - Fethullah - AKP üçlüsü tarafından tezgahlanan sahte ve düzmece bir kurgu ile insanların onuru ayaklar altına alınıyor.

Türk Ordusu her gün hakaretlere uğruyor."

Efsane Paşa/Emekli Korgeneral
Eski Özel Kuvvetler Komutanı
MHP İstanbul Milletvekili
Engin ALAN

Konular
2,230
MFC Puanı
50
Prenses Rabia Peyveste Emuhvari (Pitsunda/Abhazya 1872 - Paris 1944) Abhaza Prensesi ve Sultan II. Abdülhamit eşi.

Peyveste Hanım 1872 senesinde abhaza beylerinden Prens Osman Bey Emuhvari (abhazaca: Eymhaa Osman Bey) ve Prenses Hesna Çaabalurhva'nın kızı olarak Abhazya'nın Pizunda sahil şehrinde dünyaya geldi.

Beş kardeşin en küçüğü olan Peyveste Hanım ablaları: Nurhayat Hanım, ? Hanım ve Mahşeref Hanım'la Saray hizmetine verildi. İyi eğitim aldıktan sonra da Sultan II. Abdülhamit'e eş seçilerek Padişah'la 24.1.1894 senesinde Yıldız Sarayında evlendi. Bir sene sonra da Şehzade Abdürrahim Efendi'yi dünyaya getirdi.
Sultan II. Abdülhamit 1909 senesinde tahttan indirilmesinden sonra kocasıyla Selanik'e sürgüne gitti ve bir sene sonra İstanbul'a geri döndü.

Şişli de kendine ait Konağında yaşamaya başladı. Osmanlı Hanedanı 1924 senesinde sürgün edilince de oğlu ile Paris'e gitti. Paris'te 1944 senesinde öldü. Müslüman Bobigny Mezarlığına defn edildi.

Konular
63
MFC Puanı
4,840
Şerefli bir türk subayıdır.. Unutmak ihanettir.

Konular
63
MFC Puanı
4,840
Kahraman türk askeri. Başı dik, onurlu komutan.