Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ekmek İsrafını Önlemek için Yapabilecekleriniz

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,188
  • MFC Puanı
    12,184
  • MFC Seviyesi

Ekmeğin küflenmesini önlemek için, tahtadan yapılmış bir ızgara üzerinde ya da tahta tabanlı bir ekmeklikte saklayınız, kısa zamanda küfleniyorsa ekmekliği 15 günde bir sirkeli suyla siliniz.

Ekmekleri ekmeklikte uzun süre saklamak ve daha geç bayatlamalarını sağlamak için, küçük bir kabın içine bir miktar tuz koyup, ekmekliğin bir köşesine yerleştirin.

Ekmeğin uzun süre dayanabilmesi için, naylon bir torbaya koyup, ağzını sıkıca kapatarak hava almasını engelleyiniz ve 20 derecenin altında ya da buzdolabında saklayın. Böylece uzun süre bayatlamadan kalması sağlamış olursunuz.

Ekmeklerinizi -18 derecede derin dondurucuda ya da buzlukta saklayabilirsiniz, yemekten 1 saat önce çıkardığınızda, ilk günkü kadar taptaze olduğunu göreceksiniz.

Ekmeği daha düzgün ve ufalamadan kesmek için, bıçağı ateşe tutunuz ya da 2-3 dakika kadar kayna suda bekletiniz, işiniz oldukça kolaylaşacaktır.
 
Üst Alt