Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

En Doğal Gençlik Formülü; Gül Çayı

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,138
  • MFC Puanı
    10,324
  • MFC Seviyesi

Yaşlanma çeşitli genetik ve çevresel etkenler ile biyokimyasal etkileşmeler sonucu ortaya çıkan bir durum. Yaşlandıkça vücutta moleküler hücresel ve organ seviyesinde meydana gelen hasarların onarımında giderek yetersiz kalınmaktadır.

Dolayısıyla yaşlanma; kalp-damar hastalıkları kanser diyabet katarakt nörovejetatif rahatsızlıklar ve osteoporoz başta olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasında en önemli risk etkenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde yetişen gül (Rosa damascena) çok değerli bir bitki; çiçeklerinden elde edilen uçucu yağı yüksek mali değere sahip. Yeni yayınlanan bir bilimsel çalışma gül çiçeklerinin pek bilmediğimiz bir özelliğini ortaya koyuyor.


Çiçeklerin kırmızı petalleri (taç yaprakları) gölgede kurutulup çay gibi demlenmiş ve meyve sineklerine 4 hafta boyunca besin olarak verilmiş. Sonuçta meyve sineklerinin yaşama süreçlerinde yüzde 23’e varan bir uzama sağlanmış. Araştırıcılar Isparta gülünün bu etkisini içerisindeki antioksidan etkili bileşenlerle açıklamaya çalışmışlar.

Herhangi bir risk söz konusu olmayacağından istenilen miktarlarda içilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Caferuj
 
Üst Alt