Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Erkek Hanimina Nasıl Davranmalı

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Erkek Hanimina nasil davranmali?
Ey aziz! Erkeğin hanımıyla görüşmesinde otuz şeyi yapması lazımdır:

1- Ona karşı her zaman güzel huylu olmalıdır.

2- Ona karşı her zaman yumuşak davranmalıdır.

3- Eve gelince hanıma selam vermeli (yani selamün aleyküm demeli) ve nasılsın? diye hatırını sormalıdır.

4- Onu tenhada neşeli görünce saçlarını tutup okşamalı gülerek bus etmeli ve sarılmalıdır.

5- Tenhada üzüntülü görünce onu çok sevdiğini acıdığını söyleyip halini sormalı tatlı şeyler söylemelidir.

6- Yapamayacağı şeyleri bile söz vererek gönlünü almalıdır. Çünkü o evinde kapalı başkalarından ümitsiz ve yalnız kendisine alışmış olan dostu dert ortağı ekmek vericisi kendini neş'elendiricisi çocuklarının yetiştiricisi ve ihtiyaçlarını gidericisidir.

7- Çocukları terbiyede; ona yardım etmelidir. Çünkü bebek anasına gece-gündüz ağlayıp hiç rahat vermez. Onu insafsızca üzen bir alacaklıdır. O halde ona imdat edene Allahü teâlâ yardım eder.

8- Hanımına memlekette adet olan elbisenin çamaşırın en kıymetlisini giydermelidir. Ev içinde her istediği güzel şeyleri giydirmelidir. Sokağa çıkarken bunları da örtmeliyabancıya göstermemelidir.

9- İyi şeyler yedirmelidir. Zengin ise helal olan herşeyi almalıdır. Ona geniş kullanışlı sıhhi ve İslam hanımına yakışan elbise ve nefis ta'** te'min etmeyi kendine borç bilmelidir.

Nafakasını sıkmamalı israf da etmemelidir. Ailenin nafakasına verilen paranın sevabı sadaka sevabından daha çoktur. Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem" buyurdu ki: “Gaza için sarfedilen köle azad etmek için fakire sadaka vermek için ve evindekilerin nafakası için sarfedilen altınların en üstünü ve sevabı çok olanı evin nafakasına verilen altının sevabıdır.”

Hiç olmazsa haftada bir kere tatlı yedirmelidir. Yemeği yalnız yememelidir çoluk - çocukla yemek sevabtır. En mühim şey nafakayı helalden kazanıp helalden yedirmektir.

10- Hanımını hiç dövmemelidr. Dünya işlerindeki kusuru için acı sert söylememelidir. Kadınların kalbleri ince nazik ve akılları farklı olduğundan birbirlerine haset edenleri çoktur. Bu bakımdan bilhassa yeni evliler uyanık olmalı ana kızkardeş ve başka kadınların hanımını çekiştirmelerine aldanmamalı böyle şeyler söylemesine fırsat vermemelidir. Böyle sözlere uyarak hanımsini incitmekten çok çekinmelidir.

Anası kızkardeşleri için hanımının söylediklerine karşı da uynık olmalı. Anaya eziyyet olunmasına hiçbir suretle göz yummamalıdır. Anasına kendisi hanımı ve çocukları herhalükârda saygı göstermelidir. Ana-babaya kayınvalide ve kayınpedere hürmet hizmet edilmesi birinci vazife olmalıdır. Büyüklerin rızasını duasını almağa çalışmalı hayır dualarını büyük kazanç bilmelidir.

11- Allahü teâlâ'nın emirlerini yapmak hususunda olan kusuru için bir günden çok dargın durmamalıdır.

12- Hanımının huysuzluklarını yumuşak karşılamalıdır. Çünkü kadınlar eğri kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Akılları ve dinleri erkeklerden azdır. Erkeğe emanet olunmuşlardır. Gülerek tatlılıkla geçinmek için alınmışlardır.

13- Hanımının ahlakında bir değişiklik görürse kabahati kendinde bulup ben iyi olsaydım o da böyle olmazdı diye düşünmelidir. Evliyadan birinin hanımı huysuz idi. Buna hep sabreder soranlara derdi ki eğer onu başarsam ona sabredemiyen biri alır da ikisinin birden felakete düşmelerinden korkarım. Büyükler buyurmuş ki bir kimse ailesinin huysuzluğuna sabrederse altı şey ziyandan kurtulur: Çocuk dayaktan tabak-bardak kırılmaktan ahırdakiler dövülmekten kedi sövülmekten misafir gücendirilmekten elbise yırtılmaktan kurtulur.

14- Hanımı kızınca susmalıdır. Böylece kadın pişman olup özür dilemeğe başlar. Çünkü o zayıftır. Susunca mağlup olur.

15- Hanımının iyiliği çoğalıp her işi seve seve yapınca ona dua etmeli ve Allahü teâlâ'ya şükür etmelidir. Çünkü uygun bir kadın büyük ni'mettir.

16- Hanımı ile öyle olmalıdır ki kocam beni herkesten çok seviyor bilsin!

17- Bakkal kasap çarşı pazar işlerini asla ona bırakmamalı. Evin idaresinde onun fikrini sormalı. Dışarıdaki büyük işleri söyleyerek onu üzmemelidir.

18- Hanımının cahilce hareketleri için daima uyanık bulunmalıdır. Çünkü Âdem babamız ehli olan Havva anamızın daveti üzerine yanlış iş işledi. Evde hakim amir erkek olmalıdır. Kadın değil.

19- Hanımının günah olmayan kusurlarını görmezlikten gelmelidir. Günah iş ve sözden vazgeçmesini ve namaza oruca ve gusül abdesti almağa devam etmesini tatlı ve yumuşak sözlerle nasihat etmelidir. Kıymetli elbise ve ziynet eşyası alacağını va'dederek ibadetleri yaptırmalı günahlarını önlemelidir.

20- Hanımının ayıplarını sırlarını herkesten gizlemelidir.

21- Hanımına latife şaka yapmalı ve kadının seviyesine inip onu hoşnud etmelidir. Nitekim Allahü teâlâ'nın sevgilisi "sallallahü aleyhi ve sellem" ezvac-ı mutahharasına karşıinsanların en zarifi idi. Hatta bir kerre Âişe radiyallahü anha ile yarış etti. Âişe validemiz geçti. Bir daha yarış ettiklerinde Server-i alem (sallallahu aleyhi ve sellem) geçti. Müslümanın ehli ile oynaması boş ve günah değildir sevaptır.

22- Hanımını cadde üstünde parklara oyun yerlerine spor sahalarına mekteplere karşı olan evlerde oturtmamak yabancı erkekleri görmesine onlarla konuşmasına sebep olmamaktır. Müslümanlar ailesini iyi havalarda çayırlara su kenarlarına haram bulunmayan kalabalık olmayan yerlere götürerek gezdirmeli hava aldırmalıdır. Tatil günlerindekalabalık zamanlarda gezdirmemelidir.

23- Hanımını tahsile vazifeye fitneye sebep olan yerlere göndermemektir.

24- Hanımına Kur'an-ı kerim okumasını farzlardan haramlardan ona lazım olanları öğretmelidir.

25- Cinsi münasebette hanımı rahatlanmayınca feragat etmemelidir. Dört geceden fazla ara vermemelidir.. Hayız halinde yani adet zamanında ona takarrüp yaklaşmak haramdır. Büyük günahtır. Âdet (regle) on günden sonra kesilirse gusül etmese bile münasebet caiz olur. On günden önce adet tamam olunca kesilirse gusül ettikten veya bir namaz vakti geçtikten sonra caiz olur. On günden ve adetten önce kesilirse gusül etse dahi adeti olan günler tamam oluncaya kadar ailesi ile münasebet caiz olmaz. Fakat bu zaman içinde namaz kılması ve oruç tutması lazımdır.

26- Hanım yalnız evde kocasına karşı süslenip başka kimselere süslenmemelidir.

27- Hanımından izinsiz sefere hatta nafile hacca gitmemelidir. Sefer insanın adi yürüyüşü ile üç gün üç gecelik yani 104 km.lik yoldur.

28- Hanımı namaz kılıyor ve erkeğine itaat ediyorsa ondan başka evlenmemelidir. Zira hanımları arasında adalet ve eşitlik yapmıyanlar Cehenneme gideceklerdir. Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki: "İki hanımı olup da ikisine eşit bakmayan kimse kıyamet günü mahşer meydanına yarısı eğrilmiş olarak gelecektir."

29- Hanıma gamını kederini düşmanlarını borçlarını söylememelidir.

30- Ona yanında ve yanında olmadığı zamanlarda hep hayır dua etmeli fena dua etmemelidir. Çünkü gece-gündüz onun için çalışmaktadır. Onun ekmekçisi aşçısı terzizi ve hamamcısı ve malının bekçisi ve yoldaşı ve munisi ve yarı ve nigarıdır. (Ma'rifetnamenin yazısı burada tamam oldu.)

İmam-ı Gazali buyuruyor ki "Erkeğin vazifelerinden onikincisi hanımını boşamamasıdır. Zira Allahü teâlâ bütün mübahlar [yani izin verdiği şeyler] içinde yalnız talak vermeyi [yani boşanmayı] sevmez zaruret olmadıkça birini incitmek caiz değildir."

Dinini bilen ve seven erkekler her hareketinde dine uyarak hem kendilerine hem de aile ve akrabasına ve bütün mahluklara hayırlı ve faideli olur. Bunun için kızını seven ve onun dünyada ve ahirette mes'ud olmasını isteyen kızını Müslüman ve salih kimselere vermelidir. Mal ve apartman ve mevki sahibi değil din ve ahlak sahibi damat aramalıdır. Peygamberimiz buyurdu ki "Bir kimse kızını fasıka verirse Allahü teâlâ'nın emanetine hiyanet etmiş olur. emanete hiyanet edenlerin gideceği yer Cehennem'dir." Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Kızını fasıka veren kimse mel'undur."

Fasık kendini ve ailesini haramlara günahlara sokan kimsedir.

Ibrahim Hakki Hazretlerinin Marifetnamesinden
 
Üst Alt