Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Facebook Güvenliği İçin Öneriler

MAJESTE

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
Bilecik
  • Üyelik Tarihi
    6 Şub 2020
  • Mesajlar
    250
  • MFC Puanı
    2,695
  • MFC Seviyesi

Dünyanın en büyük antivirüs kuruluşlarından biri olan olan ESET’in araştırma uzmanlarından David Harley’e göre spam olan ya da dolandırıcılık içeren iletilere yapılan yorumlar, Facebook’ta yer alan birçok uygulamanın istismar edilmesine sebep oluyor. David Harley, bu nedenle kullanıcıları uyararak, Facebook başta olmak üzere, sosyal ağlardan zarar görmemek için uyulması önemli 6 altın kuralı şöyle sıraladı:


facebook-hesap-g%C3%BCvenli%C4%9Fi.jpg

1. Facebook gizlilik ayarlarınızı düzenleyin:

Tam profilinizi sadece en güvenilir arkadaşlarınız ile paylaşın, diğerlerine kısıtlı profil uygulayın. Facebook ayarlarında durum güncellemeleri, duvar iletileri, kişisel bilgiler, fotoğraflar arasından kısıtlamak istediklerinizi seçebiliyorsunuz. Facebook zaman zaman gizlilik ayarlarını değiştiriyor, onayladığınız ayarların farkında olun. Arkadaş listenizde tanımadığınız birini görürseniz hemen kaldırın.


2. İletilen bağlantıları tıklamayın:

E-postanızdaki şüpheli bir eklentiyi posta arkadaşınızdan gelmiş olsa bile açmıyorsanız, aynı güvenliği Facebook’ta da uygulamalısınız. Mesajın içeriği arkadaşınız yerine bir hacker ya da suçludan geliyor olabilir.

3. Sadece tanıdığınız insanların arkadaşlık isteğini kabul edin:
Kullanıcılar tanımadıkları insanlardan gelen istekleri onaylamamalılar ve tam profillerini herkese göstermemeliler. Kiminle neyi paylaştığınızı aklınızdan çıkarmayın.

4. Girdiğiniz bilgiler sonsuza kadar dünyaya açık kalacaktır:
Bir fotoğrafı ya da tüm sosyal ağ hesabınızı sildiğinizde tüm veriyi sonsuza kadar sildiğinizi zannetmeyin. Bilgileriniz ve fotoğraflarınız, sildiğiniz zamana kadar çoktan başka bir bilgisayara indirilmiş olabilir. İnternette hangi fotograf ve bilgileri paylaşmanızın yerinde olacağını en az iki kez düşünün.

5. Uygulama yüklerken dikkatli olun:
Üçüncü parti birçok uygulama hackerların elinden çıkmış olabilir. Emin olun, kişisel bilgilerinizin bu tip insanların eline geçmesini istemezsiniz.

6. Tıklamadan önce düşünün:

“Beğen” linkine tıklarken dikkatli olun. Arkadaşlarınıza solucan bulaştırma ihtimaliniz var. Her şey “Beğen” linkine tıklayarak başlıyor ve bir anda kendinizi başkalarına spam gönderir halde bulabiliyorsunuz. Profilinize bu tip bir solucan bulaşmış ise, temizlemek için bulaştıran mesajı durumunuzdan ya da duvarınızdan kaldırın ve şüpheli uygulamalar için ayarlarınızı kontrol edin.
 
Üst Alt