Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Facebook Messenger 3 Mart’ta kapanıyor

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,192
  • MFC Puanı
    12,324
  • MFC Seviyesi

Sosyal ağı Facebook Messenger adlı sohbet uygulamasının 3 Mart tarihinde Windows için kapanacağını uyarı mesajıyla açıkladı.

Bugün Windows üzerinden Facebook Messenger uygulamasını tercih eden kullanıcılar bir uyarı mesajıyla karşılaştı. Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook bugün anlık sohbet servisi Messenger'ın Windows için kapanacağını mesaj ile resmen açıkladı.

Facebook tarafından yapılan açıklamada sohbet uygulaması Messenger'ın Windows için 3 Mart 2014 tarihinde kapanacağı bilgisi yer alıyor. Söz konusu uygulamanın kapanma gerekçesi ise henüz belirtilmedi. Ancak daha önceden Windows için Facebook Messenger yükleyicisinin web siteden kaldırılması bu durumu daha önceden habercisi olmuştu.

Öte yandan Facebook Messenger uygulamasını Windows için sonlandıracağını açıklayan Facebook servet ödeyerek WhatsApp'ı satın almıştı.

Facebook Messenger kullanıcılarına kötü haber geldi. Facebook Messenger artık kaldırılıyor. Facebook yetkilileri Facebook kullanıcıları için son kullannım tarihini açıkladı. Facebook'un sohbet programı olan Facebook Messenger işte kaldırılma tarihi...

Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal ağı olan Facebook kullanıcılarını üzecek bir haber verdi. Facebook geçtiğimiz dönem içerisinde uygulamaya koyduğu Facebook Messenger uygulamasına son vereceğini duyurdu. FacebookMessenger uyugulamasını yayından kaldıracağı tarih olarak ise 3 Mart 2014'ü işaret etti.

Facebook Windows kullanıcıları içinı Facebook Messenger uygulaması duyurusu yayınladı. Salih Kural/ Sosyalmedya.co - Facebook bugün Windows kullanıcılarını Facebook Messenger uygulamasının önümüzdeki hafta son bulacağını söyleyen bir mesajla bilgilendirdi. Şirket 3 Mart'ta Windows için Facebook Messenger uygulamasına son vermeyi planlıyor.

Kullanıcılar uygulamayı açtıklarında ekranın en üst kısmında "Üzgünüz fakat ne yazık ki Windows kullanıcıları için Facebook Messenger'ı daha fazla destekleyemeyeceğiz. 3 Mart 2014'te uygulama hizmete son verecek. Messenger'ı kullandığınız için gerçekten çok minnettarız. Arkadaşlarınızla facebook üzerinden mesajlaşmaya devam edebileceğinizden emin olun." mesajıyla karşılaşıyorlar.

WİNDOWS PHONE İÇİN UYGULAMA GELEBİLİR

"Daha fazla bilgi edin" bağlantısı kullanıcıları Facebook Yardım Merkezi'ndeki jenerik mesaja yönlendiriyor. Resmi sitede Facebook Messenger uygulamasının Android ve iOS için indirilebilir olduğu belirtiliyor:

Bu gelişmenin Microsoft'un Windows Phone için Facebook Messenger uygulamasının çıkacağını duyurmasının ardından duyurulması ilginç. Techcrunch'ın haberine göre Microsoft'un Windows Phone kurumsal başkan yardımcısı ve yöneticisi Joe Belfiore Barselona'da düzenlenen 2014 Mobil Dünya Kongresi esnasında "Bir süredir bu uygulama için Facebook ile birlikte çalışıyoruz. İyi görünüyor ve yakında müşterilerimize sunacağız." şeklinde konuşmuştu.

Görünüşe göre Microsoft aynı anna Facebook platformlarından yalnızca birini sunabilme imkanına sahip. Şirket Windows ve Windows Phone platformlarını birleştirme girişiminde ama bunun için daha uzun bir yolu var gibi görünüyor.

Windows için Facebook Messenger 2011'deki sınırlı bir Beta testinin ardından 2012'nin Mart'ında yayınlanmıştır. Bir OS X versiyonu uzun zamandır bekleniyordu fakat şimdi bunun çok daha mümkün olduğu görülüyor.

Facebook Nedir?

Facebook insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan Facebook iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı.

İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar Facebook'ta mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu .ac.uk vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler. Ayrıca Facebook dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.

Alexa istatistiklerine göre Facebook 31 Ağustos 2013 itibarıyla; Dünya'nın en fazla ziyaret edilen 2. sitesidir. Bunun yanı sıra; Mısır'ın en fazla ziyaret edilen sitesi; ABD AvustralyaTürkiye Panama ve Norveç 'in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi KanadaGüney Afrika İngiltere ve İsveç'in 3. en fazla ziyaret edilen sitesi 2012 yılı itibariyle de dünya çapında en çok ziyaret edilen sitedir.

Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form ABD üniversitelerinde okulların öğrencilerine öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.

Facebook'un şu anda 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.
Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini afiş logo reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır (Nisan 2006'da gelirlerin haftalık 15 milyon dolar olduğu öne sürülmüştür). Kullanıcılar profilleri fotoğrafları ilgi alanları gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir.

Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir. TechCrunch'a göre; ABD'deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85'inin Facebook'ta bir hesabı bulunmakta ve bunların %60'ı her gün bağlanmaktadır. %85 her hafta %93 her ay bağlananlar arasındadır. Facebook sözcüsü Chris Hughes ise kullanıcıların her gün ortalama 19 dakika Facebook'ta vakit geçirdiğini söylemektedir.


Facebook'un Kurucusu eski Harvard Üniversitesi Öğrencisi Mark Zuckerberg
13 Mart 2009 itibarıyla Facebook'un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu arayüz kullanıcılar arasında ikilik yaratmıştır. Bazı kullanıcılar bu arayüzü çok başarılı bulurkenbazı kullanıcılar protesto etmektedir. Facebook yöneticileri ise bu yeni arayüz için ısrar etmektedirler.Teknik açıdan ise Facebook web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.
2006 yılında MySpace'in News Corporation'a satılmasıyla Facebook'un da satılacağı söylentileri çıkmıştır. Zuckerberg ise Facebook'u satmak istemediğini belirtmiş ve söylentileri yalanlamıştır.

İlk teklifin Viacom tarafından 975 milyon dolar olduğu öne sürülürken; Eylül 2006'da Yahoo 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında ise; Google YouTube'u satın aldıktan sonraFacebook için 23 milyar dolar teklifte bulunmuştur.

Facebook yöneticilerinden Peter Thiel iseFacebook'un iç değerinin 8 milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir.

24 Ekim 2007'de Microsoft Facebook'un %16'lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Google ve diğer şirketler de benzeri bir yöntemle Facebook hisselerine yönelmektedir.


2008 Ağustos'unda Facebook'un aylık 100 milyon aktif kullanıcısı vardı. İnsanlar birbirini Facebook'a çağırdı ve bu sayı 7 ayda iki katına çıktı. 2009 Nisanı'nda ise bu sosyal ağın ulaştığı insan sayısı 200 milyondu. 2009 Temmuz'unda ise dört aydan kısa bir sürede Facebook kullanıcı sayısı 50 milyon daha artarak 250 milyona ulaşmıştır.

23 Temmuz 2009'da başlayan bir uygulamayla Facebook'a Yahoo sitesi içerisinden ulaşma imkânı getirilmiştir.
 
Üst Alt