Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Facebook, Sahte Haber için Adeta Savaş Başlatıyor!

Sentinus

'boşunaymış' dedirtmeyin be insana..
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    2 Ağu 2016
  • Mesajlar
    11,639
  • MFC Puanı
    906
  • MFC Seviyesi

Bir süredir beklenen sahte haber ile ilgili can sıkıcı sorunlara karşı Facebook, yeni bir adım atma hazırlığında..

Bildiğiniz üzere sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmezi. Artık haberleri neredeyse sosyal medya üzerinden okuyoruz, zaman zaman gerçek olmayan içeriklerle de karşılaşmamız kaçınılmaz oluyor. Kullanıcıların da bu yöndeki şikayetleri Facebook'u harekete geçirdi. Her geçen gün artan ve can sıkıcı hale gelen bu sorun için ciddi bir adım atan Facebook, artık sahte haberlere yer vermeyecek. Bununla birlikte kullanıcıların da katkısı önemli rol oynayacak.
Sosyal devin yapmış olduğu ilk açıklamaya göre yanlış bilgilendirmeler ile mücadele başlayacağıyla ilgiliydi. İlk olarak açık bir biçimde yanlış bilgi veren spamcılar bizzat olarak hedeflenecek olup üçüncü parti doğruluk denetleyicileriyle birlikte iş birliği yapacak olan Facebook, içeriğin doğruluğunu analiz edecek. Bununla birlikte ABC News, Snopes, PolitiFact gibi doğruluk denetleme partnerlerine göndererek sahte içeriklerle ilgili bir karar verildiği zaman bu gönderi sahte olarak işaretlenecek olup gönderinin neden sahte olduğuna dair bir açıklamada da bağlantı olarak gönderide yer alacak.
Ayrıca bu içerikler Haberler Akışı'nda daha aşağılarda yer alacak. Halen paylaşılabilecek olsa içerik okunduktan sonra hiç paylaşılmaması durumunda onun sahte olup olmadığıyla ilgili bir değerlendirme de dahil edilecek. Kullanıcılar haberin sahte olduğunu gönderinin sağ üst tarafında yer alan oka tıklayıp belirtebilecek. "Bu sahte bir haber gönderisi" şeklinde olan butona tıklayarak haberin sahte olduğunu Facebook'a bildirebilirsiniz. Sahte olan gönderileri paylaşan siteler de bununla birlikte riske girmiş olacak. Mark Zuckerberg, bu önlemden sonra sahte haberlerle olan mücadelesini daha geniş bir şekilde sürdüreceğini açıklayarak bunu paylaşan sitelerin gelir etmemesi adına da ciddi adımlar atacak..

veteknoloji
 
Üst Alt