Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Facebook sahte haberlere karşı yeni uygulamasını hayata geçirdi

İlda

Özel Üye
Özel Üye
  • Üyelik Tarihi
    16 Haz 2017
  • Mesajlar
    9,016
  • MFC Puanı
    124
  • MFC Seviyesi

Facebook sahte haberlere karşı yeni uygulamasını hayata geçirdi

Facebook bilgi kirliliğini önlemek için sahte haber içeriklerine karşı yeni önlemler almayı sürdürüyor. Buna göre şirket geçtiğimiz aylarda test ettiği ‘Fact-checker‘ uygulamasını hayata geçirdi. 3 Ağustos’ta uygulanmaya başlanılan özellik ile kullanıcıların sahte haberleri daha kolay farketmeleri ve aldatıcı içeriğe sahip haberlerin yayılımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Sosyal ağ, bu özellik ile metinlerdeki bilgilerin doğruluğunu kontrol eden üçüncü partilerle anlaştı. Şirketin Haber Kaynağı’ndan sorumlu Ürün Müdürü Tessa Lyons, bu konuda söz sahibi olmak istemedikleri için böyle bir seçimde bulunduklarını belirtiyor. Şu anda sadece ABD, Almanya, Fransa ve Hollanda’da partnerlik anlaşması imzalandığı için, uygulama ilk olarak bu ülkelerde hayata geçti.

Aşağıdaki örnekte de olduğu gibi, kişinin haber kaynağına düşen haberin hemen altında, linki tıklamadan önce aynı konuyu ele alan kaynaklar tarafından doğrulandığını ya da doğrulanmadığını görmekteyiz. Bu sayede kullanıcılar Facebook’un partnerlerinin gözden geçirdiği ve sahte bulduğu içerikleri görerek, içeriği tıklama ya da tıklamama hakkını kendileri belirleyecek.

Webrazzi
 
Üst Alt