• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Forum Nedir? Forum Çeşitleri Nelerdir?

Pisadam

CEO
Üyelik Tarihi
2 Nis 2008
Konular
1,146
Mesajlar
12,577
MFC Puanı
19,450
İnternet forumu ya da mesaj panosu, elektronik ortamda yaratılmış bir tartışma platformu ve paylaşım sistemidir.

Forumların atası ziyaretçi defterleridir. Daha sonra mesaj panoları ortaya çıkmış ve en son olarak günümüzdeki forum hâlini almıştır.

Forum alanına girildikten sonra ilgili kategori seçilir ve bu kategori bağlı olarak;

Yeni bir konu başlığı yaratılır. Yaratılan konu başlığına diğer kullanıcılar yorumlarını (cevaplarını) yazarak fikirlerini beyan ederler.
Hali hazırda bulunan bir konu başlığı veya tartışma konusu üzerinde fikirlerinizi sunabilir. Ya da o konu hakkındaki düşüncelerinizi sunabilirsiniz.
Bilgilendirici, Eğitici, Öğretici Konular paylaşılır ve kullanıcılar yapamadıkları şeyler hakkında bu konulardan destek alır.
Forumlar, değişken oldukları için normal internet sayfaları olan html,htm,xhtml,htm,xml biçimlerinde kodlanamazlar. Bu nedenle ya ASP (Active Server Page) ya da PHP (Personal Home Page) kod tabanlarında oluşturulurlar. Fakat arama motoru optimizasyonları için Linux sunucularda Mod Rewrite özelliği kullanılarak sanal linklerle htm ,html gibi linkler elde edilebilir.

Forumlarda mevcut verileri kaydetmek için bir database vardır. Bu database Microsoft tabanlı ise genelde Ms Access, Linux tabanlı ise genelde MySQL'dur. Database içinde kullanıcılar, mesajlar ve konular yer alır.

Günümüzde gerek ASP,ASP.Net gerek PHP alanlarında kodlanmış birçok forum vardır.

Bunlardan bazıları;

Wbb (Woltlab Burning Board)
vB (vBulletin Board)
xF (XenForo)
MyBB (My Bulletin Board)
PHPBB (Personal Home Pages Bullettin Board)
IPBx (Invision Power Board)
SMF (Simple Machines Forum)
 
Son düzenleme:

Kerem

MFC Üyesi
Üyelik Tarihi
21 Mar 2013
Konular
19
Mesajlar
157
MFC Puanı
2,300
Günümüz şartlarında lisanlı bir script düşünülüyorsa xenforoda ücretsiz bir script kullanılıyorsa mybb ya da smf tercih edilebilir. Ben kendim smf yi tercih ederim, aşina olduğum için ama destek konusunda sıkınto olduğı için yeni başlayanlar zorlanacaktır. Hala anlamadığım vb 3.8 hastası olan bir grup var ama devri bitti artık, çok zorlamamak gerek.
 
Üst