Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Fotomontaj

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,189
  • MFC Puanı
    12,244
  • MFC Seviyesi

Fotomontaj isim Fransızca photomontage 'den Fotomontaj fotoğraf parçalarının birleştirilmesine dayanan bir kolaj (fr. coller = yapıştırma) tekniğidir. Fotoğraf ve fotoğraf parçalarının birleştirilmesi temeline dayanır. basın ve yayın sektöründe eğlence ve politik hiciv amaçlı olarak ya da reklam sektöründe gerçeküstü görüntüler elde etmek için kullanılır.

Fotomontaj ilk olarak 1928 yılında kendiside bir fotomontaj sanatçısı olan Stepanova tarafından tanımlandı. Buna göre Fotomontaj "her biri ayrı bir anlatım gücüne sahip anlık görüntülerin tek bir fotoğraf üzerindeki birleşimi ve bileşkesidir."

Fotomontaj tekniği temellerinin 1920 lerde Zürihli bir yazar olan Hugo Ball tarafından başlatıldığı varsayılan dadaizm adlı sanat akımına dayandığı söylenebilir.

Kolaj mevcut materyallerin birleştirilmesine dayanırken fotomontaj belli bir hedefe ulaşmak amacı ile(çoğunlukla) sanatçının kendisi tarafından çekilmiş olan fotoğraflardan oluşur.

Fotomontaj kimyasal temele yaslı fotoğraf tekniklerinin gelişmesiyle 1920 lerden sonra gerçek bir fotoğraftan ayrılması güç "gerçeksi" fotoğraf çalışmalarına dönüşmeye başladı isede montaj özelliği zor da olsa yine de gerçeğinden ayrılabilmekte idi. Ancak gelişmeler bununla son bulmadı ve günümüze kadar sürdü. Bugün bilgi teknolojileri sayesinde standart bir bilgisayar ve ücretsiz bir görüntü işleme yazılımı ile gerçek ile sanalın birbirinden ayrılaması adeta imkânsız olan "gerçeksi" fotomontajlar yapılabilmektedir.

Bu çalışmaların bir bölümü sanatsal kaygılarla yapılırken bir bölümü ticari amaçla dikkat çekmek için kullanılan sanal mekanlar ve gerçeküstü görüntüler elde etmek için kullanılmaktadır.
Günümüzde fotomontaj sanatsal ve ticari amaçla kullanımı dışında standart bir bilgisayar ve ücretsiz bir görüntü işleme yazılımı yardımı ile yapılabilen ucuz bir halk eğlencesi haline dönüşecek kadar yaygınlaşmıştır.
 
Üst Alt