Foxconn A76ML-K İnceleme

VesseLam

Hepinizin Canı Cennete ..!
MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
24 Mar 2017
Mesajları :
3,824
Puanları :
2,560
Foxconn A76ML-K İnceleme

Foxconn firması tarafından giriş seviyesi AMD platformlar için üretilen A76ML-K isimli anakart microATX boyutları ve olumlu performansıyla dikkat çekiyor.

Uygun fiyat/performans oranını yakalayan A76ML-K AMD platformalar için üretilen bir anakart. Ürünün üzerinde AMD 760G ve SB710 yonga seti kullanılmış. Bu yonga setinin avantajı üzerinde dahili ATI Radeon 3000 model ekran kartının bulunması. Bu sayede kullanıcılar bu anakartı aldığında ekran kartı alma zorunluluğu yok. Ürün AMD Phenom FX, Phenom x4, Phenom x3, Athlon , Sempron, Socket AM2+ ve AM3 işlemcilerle uyumlu çalışabiliyor. Ürünün Front Side Bus değeri ise 5,2 GT/s.


Anakartın genişleme yuvalarına baktığımızda bir adet PCI Express X16 yuva görüyoruz. Bu sayede anakart üzerinde en son ekran kartı modellerini çalıştırabiliyorsunuz. Bu yuvanın yanı sıra bir adet PCI Exspress x1 ve iki adet PCI yuvası bulunuyor.


Foxconn A76ML-K üzerinde iki adet bellek yuvası konumlandırılmış. Dual Channel teknolojisini destekleyen bu bellek modülleri üzerinde DDR2 1066/800/667 MHz bellek kullanılabiliyor. Bellek modüllerinin maksimum kapasitesi ise 4 GB.Anakartın güney köprüsünde SB710 yonga seti kullanılmış. Bu yonganın standart özelliklerini taşıyan anakartın üzerinde dört adet SATA II bağlantı arabirimi bulunuyor. Bir IDE ve bir de FDD yuvası konumlandırılan bu bölümde 3 adet USB bağlantı bölümü bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar arka panele ek olarak 6 adet USB bağlantısına da sahip olabiliyor.Arka panele baktığımızda ilk olarak PS/2 klavye ve bir adet PS/2 fare bağlantısını görüyoruz. Bunun yanı sıra yeni anakartlar artık rastlamadığımız LPT ve COM port bulunuyor. Bu sayede eski yazıcı sahipleri bu anakart üzerinde yazıcılarını çalıştırabiliyorlar. Tümleşik ekran kartı arabirimi D-Sub bağlantısının yanı sıra anakartın arka panelinde dört adet USB’ye yer verilmiş. Bunların dışında bir ağ arabirimi ve üç adet ses bağlantı noktası bulunuyor. Ses bağlantı sayısının az olması anakartın üzerinde kullanılan VIA VT1708B ses kartından kaynaklanıyor. Bu ses kartı 5.1 desteği sunuyor.Değerlendirme


MicroATX form faktörüne sahip anakartın performansı beklenenin üzerinde Özellikle dahili ekran kartının başarısı burada önemli rol oynuyor. ATI Radeon 3000 yongası Intel’in G41’ine göre oldukça başarılı. Ama bu ekran kartlarının giriş seviyesi olduğunu söylememizde fayda var. Harici ekran kartlarına göre performansları oldukça vasat.Foxconn A76ML-K anakart ile birlikte verilen CD içersinde sürücülerin yanı sıra Direct X, Adobe Reader, SuperUtilities ve Norton Internet Security yazılımları yer alıyor. Geniş bir işlemci yelpazesine destek sunan anakart yeni başlayanlar ve ofis kullanıcılarına özel bir çözüm sunuyor.
 
Üst