• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Fransız Usülü Cordon Bléu Tarifi

OBERON

MFC Üyesi
Konular
2,670
MFC Puanı
1,410
00935996.jpg

Pis boğazım ve bitmek bilmeyen merakım sayesinde farklı kültürlerin ve farklı mutfakların yemeklerini her zaman denemeye bayılmışımdır.

Cordon bleu sebze, kaşar ve etin birleşiminden oluşan şahane bir yiyecektir.
( Nasıl vejeteryansam bende çözemedim daha )

Şimdi efendim bu cordon bleu'nun farklı versiyonları mevcuttur ( tavuklu, kırmızı etli, sebze içerikli versiyonları falan ben hepsini en basit şekilde anlatmaya çalışacağım )

Önce en basitini verelim ki diğer versiyonları yapmak istersek o yol
Üzerinden gideceğimiz için pek sorun yaşamayız

Malzemeler gelsin bakalım;

Şimdi malzemeleri vermeden miktarları hakkında kaç kişi yiycekseniz ona göre ayarlayın.

Ben örnek olarak iki kişiyi bir akşam yemeğinde doyuracak kadar olan miktarları vereceğim, sayı fazla veya az ise ordan hesaplarsınız

6 adet tavuk göğsü
6 dilim salam
yarım su bardağı un
yarım su bardağı galeta unu
1 çay bardağı sıvıyağ
2 adet yumurta
Yeteri kadar kaşar peyniri ( dilimlenmiş ) yani şey her göğse 2 dilim düşücek bu da 12 dilim ediyor
Tuz
Karabiber

1306188828066.jpg

Gelelim tarife
İlk kısımda biraz tehlikeli olabilir kalın bir eldiven kullanın benim gibi beceriksizseniz çünkü ben elimi kestim
Tavuk göğsünü alalım bıçakla tek taraftan mümkünse tam ortasından keserek içini açıp etleri döverek inceltelim.
( gıcık aldığınız birini düşünüp etleri öyle döverseniz Çok daha etkili oluyor )

Şimdide tavukların açtığımız kısmına kaşar peynirlerini ve salamları Yerleştirelim. Yani salamı iki kaşar peynirinin arasına alıp öyle koyalım.
Şimdi açtığımız tavuk göğüslerimizi kapatıcaz ama yapışması lazım ?
Evet burada uhu veya silikon yapıştırıcı işimizi görücektir
( ŞAKA!!!! Sakın denemeyin )

Evet etleri kapattığımız kısmı "döverek" yapışmasını sağlayabiliriz.
Bunun için bıçağın arkasını kullanabilirsiniz. Ama eğer iyi bir boksörseniz.
Yumruklarınızı kullanın ( İyi isabet edemezseniz benim gibi betona yumruk
Atıp 2. facianızı yaşayabilirsiniz )

Bu işlemde bittikten sonra tezgahı açıyoruz iki tabak çıkarıp
unu ve galeta ununu ayrı tabaklara koyuyoruz

Yumurtalarımızıda iyice çırpıyoruz

Şimdi burda sıra çok önemli

Göğüslerimizi şey pardon Tavuk göğüslerimizi önce una sonra yumurtaya en sonda galeta ununa batırıyoruz.
Tavuk göğüslerimizi bir kenara koyup,
Sıvıyağımızı bir tavada orta ateşte kızdırıyoruz

Tavuk göğüslerimizi her yemeğin acı sonu olan ateş bekliyor..
Onları jakuziye giricez diye kandırıp aniden tavaya atıcaz
Ama bu defa kaçmayacağız çünkü çevirmemiz lazım
Kızarınca servise hazır olmuş oluyor ve bu basit bir versiyonu

Diğer versiyonlarına gelince
Hani şu kaşarları tavuğa eklediğimiz kısım varya orda içine mantar, domates, yeşillik ekleyebiliriz..

Veya piştikten sonra envai çeşit baharata batırarak
Daha değişik tatlar elde edebiliriz

Ayrıca salam yerine pastırma veya sucuk kullananlar diğer et çeşitlerini kullananlarda mevcut onlarıda deneyebilirsiniz

Afiyet olsuuun