Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gebelik Sonlandırma

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

İstenmeyen gebeliklerin hekim tarafından sonlandırılma işlemidir. Yasalara göre isteğe bağlı gebelik sonlandırılması en fazla 10 haftaya kadar olan gebeliklerde uygulanabilir. Uygulama için gebe olan kadının isteği ve evli ise eşinin rızası gereklidir.


Yaşı 18 altında olan genç kızlardaki gebelik sonlandırılması işleminde mutlaka anne ya da babanın rıza gereklidir.

Nasıl Uygulanır?

Gebelik sonlandırılması uygulanacak yönteme bağlı olarak anestezisiz, lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılabilir. Hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatar. Hazne özel bir aletle açılarak rahim ağzı görülür hale gelir.Hazne ve rahim ağzı bir dezenfektan madde ile temizlenir.Tek dişli denilen alet ile rahim ağzının üst dudağından tutulur, lokal aneztezi yapılacaksa yapılır,hegar bujisi denilen aletlerle rahim ağzı genişletilir.Eğer vakum ile boşaltılacaksa vakum ucu rahmin içine sokularak vakum çalıştırılarak rahmin içindeki materyal boşaltılır.(MR yöntemi) ya da küretle boşaltılabilir. Bu işlem ortalama 10 dakika sürer. Uygulamanın ardından hasta 15-30 dakika dinlendikten sonra evine gidebilir.

Ağrı duyulur mu?

Uygulama sırasında kasıklarda adet sırasında hissedilen ağrıya benzer bir ağrı duyulabilir. Uygulamanın ardından azalarak ortadan kalkar. Gebelik sonlandırılması işleminden sonra ilk gün lekelenme şeklinde kanama olabilir. Daha sonra bu kanama adet kanaması şeklinde bir hafta devam edebilir.

Bir hafta cinsel ilişkide bulunmamalı,

Tampon kullanılmamalı,

Hazne yıkanmamalı

Ağır iş yapılmamalıdır,

Yaklaşık 10-15 gün sonra doktorun verdiği randevu tarihinde kontrole gidilmelidir. Olabilecek ağrılarda doktorun önerdiği ağrı kesici kullanılmalıdır.

Gebelik sonlandırılması işleminden sonra, bir daha istemeden gebe kalmamak için modern ve etkili bir aile planlaması yöntemi kullanmaya başlanmalıdır. Çünkü kürtajdan hemen sonra gebe kalınabilir. Bu konuda mutlaka danışmanlık almalıdır.

Kliniğe başvurulması gereken durumlar:

Uygulamayı izleyen saatlerde ve günlerde aşırı kanama olursa veya kanama ile birlikte pıhtı ve parça düşerse,

Uygulamayı takip eden saatlerde ve günlerde yüksek ateş olursa,

Uygulamayı izleyen saatlerde ve günlerde giderek artan şiddetli kasık ağrıları olursa,

Uygulamayı izleyen günlerde renkli ve kokulu akıntı, kendini iyi hissetmeme, ateş ve titreme görülürse vakit geçirmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Aile planlaması konusunda kürtaj bir yöntem olmamalıdır.Bana kalırsa aile planlaması konusunda yöntem almamızın asıl nedeni istenmeyen gebeliği önlemek için kürtaj olmak değil seksi bozan yöntemlerden uzak yaşamak içindir.Erkeğin dışarıya boşalması ,gebelik olacak düşüncesi, takvim yöntemi seksi bozan yöntemlerdir.Bana kalırsa prezervatif kullanmak ta seksi bozan bir yöntemdir.Tanımadığımız bir kişi ile ilişkide prezervatif kullanmak esestır ama iyi giden bir ilişkide prezervatif seksi bozar.Onun için diyorum ki; aile planlaması konusunda yöntem alınız hemen şimdi en yakın jinekologunuza giderek bu konudan danışmanlık alıp yöntem seçiniz.


 
Üst Alt