Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gebelikte Ay Hesaplama

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Gebelik Ayı Nasıl Hesaplanır?

Bebeğin doğuşuna kadar geçen süre ortalama 280 gündür. Diğer türlerin çoğundaki gebelik süresiyle karşılaştırıldığında, bu çok uzun bir süre gibi görünebilir; ancak insandaki ayrıntıları düşündüğünüzde ise daha uzun sürmemesi şaşkınlık vericidir.

Gebelik yaşı, gerçek döllenmeden yaklaşık 2 hafta önce olan, son adet döneminin ilk günü temel alınarak ölçülür. Dolayısıyla bu yöntemle hesaplanan bir hamilelik 280 gün (9,3 ay) kadardır. Döllenme yaşı döllenme zamanından itibaren ölçülür. 0 halde, bu yöntemle hesaplanan hamilelik süresi diğer yöntemle hesaplanan süreden 2 hafta kısadır.

Genellikle, doğum uzmanları ya da aile doktorları gebeliğin süresini gebelik yaşı temelinde hesaplamaktadırlar, bu nedenle bu kısımda da bu yöntem kullanılacaktır.

Bayanlar genelde 25-40 gün arasında adet görürler. Dengeli adet, adet döngüsünün her zaman aynı günlere denk gelmesi söz konusu değildir. Bu durum gebelik hesaplaması açısından önemlidir. Kadınlarda adet dönemi dört şekilde değerlendirilir.

Bayanlar 25-40 gün arasında adet olmaktadırlar. Dengeli ve vaktinde adet olmak demek, adet kanamasının hangi vakit olacağını öngörüyle bilmektir. Yani kadının mutlaka 30 günde bir adet görmesi lazım değildir. Yani bir bayan her ay 10 gün gecikme şeklinde adet oluyorsa, normal sayılır. Dengesiz adet olan kadınlar, adetlerinin vaktini bilemezler. Ummadıkları bir vakitte adet olabilirler. Bu konuda yumurtlama vaktini, gebelik için iyi hesaplamalıdır.​


 
Üst Alt