• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

GNU/Linux Pardus Sürüm 21

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
pardus21banner.png

Yerli bir dağıtım olarak kullanıcıların karşısına değişik biçimlerde çıkan, şu an TÜBİTAK ve ULAKBİM tarafından ortaklaşa geliştirilen Pardus‘un, 21.0 sürümü, belirtilen günde duyuruldu. Varsayılan olarak UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamı olan XFCE ve GNOME masaüstü ortamlarıyla gelen sistem, ayrıca sunucu versiyonuyla kullanıma sunuluyor. Yeniden doğuşu temsil eden “Dolunay” kod adlı yeni sürümün, bir çok yenilik ve kullanımı kolaylaştıracak uygulamalar içerdiği belirtiliyor. UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamı XFCE 4.16 ile gelen sistem, 5.10 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Sistem; Firefox 78.13, Thunderbird 78.13, LibreOffice 7.0.4, VLC Media Player 3.0.16, OpenJDK 17 Java RE gibi paketler içeriyor.

Pardus 21.0 hakkında bilgi edinmek için için;

sürüm duyurusu :
Kod:
https://www.pardus.org.tr/duyurular/pardus-21-0-surumu-yayinlandi/

ve sürüm notları:
Kod:
https://www.pardus.org.tr/pardus-surum-notlari-21-0/

inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Get-GNU

• Beğen
Tepkiler: Nur

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Bu dağıtım sürümü hakkında görüşlerim.....

Öyle ahım-şahım bir sürüm güncellemesi değil Pardus21....

Pardus'un en büyük hatalarından biri ve bence en ciddi olanı, 32bit sistemler'e desteğin kesilmesi.....(en azından belli bir süre destek verilebilir ondan sonra yavaş yavaş destek kesilebilirdi.)

Pardus dağıtım işletim sistemi, güçlü donanımları gerektiren bir sistem.....Oysa ki GNU/Linux basit,sade ve her donanıma esneklik sağlayabilmelidir.Böyle hantal ve görsellik ön planda olan bir sistemi, asla 64bit bir sistem'e yükleyip de sisteminiz'e hamallık yaptırmayın.... (sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun)

Pardus21 sisteminde yapılan;

1.Depolar'daki belli başlı sık kullanılan yazılımların (açık kaynak kod) sürümlerinin güncellenmesi
2.Belli başlı paketlerin Türkçeleştirilmesi ve sistem'e özgü bazı paketlerin kaynağından derlenerek oluşturulması
3.KDE gibi tam randımanlı bir Masaüstü Ortamını bırakıp, basit bir masaüstü ortamına (XFCE4) geçiş yapması
4.Bir kaç süslü-flat ikon simge gruplarından oluşan, göz boyama aldatmacasından

ibarettir.

Nerede stabil Pardus 2009-2011 , nerede bu yeni yetme Pardus2021....

Not:

Çoğu web sitesinde Pardus'un yerli ve milli bir işletim sistemi olduğu avuntusu/kuruntusu/safsatasından dem vurulmakta....

Bu durum;

1.Kendi kendini, kendinle kandırmaktır.
2.Boş yere laf kalabalığı yapmaktır.
3.Başkasına ait birşeyi sanki kendi yapmış gibi sahiplenmektir.

Bir sistemin "YERLİ VE MİLLİ" olabilmesi için;

1.Sıfırdan kodlanmalı ve yazılmalı...
2.Başlangıç maliyetleri yüksek olacak şekilde belli miktar'da proje'ye finasman ayrılmalı/harcanmalı
3.Mensubu olduğu ülkenin tüm teknik ve kültürel dil kombinasyonlarını içerebilmeli.. 'dir.

Siz , İngiliz malı bir kernel etrafından şekilendirilmiş, ve Türkçe dil desteği (o da tam değil %78-90 arası) eklenmiş, bir sistemi, Yerli ve Milli sınıflandırmasına sokamazsınız.Çünkü temel'de İngiliz Malı.....

Bir örnek'de Microsoft İşletim Sistemi üzerinde verelim...

1.Şimdi bana kimse yada başka yerlerde (Web sitesi) Windows İşletim sistemi yerli ve milli bir işletim sistemidir diyen çıkmaz.Çünkü Windows, ABD malı olduğundan "Yerli ve Millilik" kavramı ABD devleti için geçerlidir, T.C. Devleti için değil.....

2.Windows'un Türkçe Dil Seçeneği ve Türkçe yazılımış sınırlı sayıda yazılımları da var...Şimdi bu yerli ve milli mi? oldu....?

Yazık, bir insan ancak kendini bu kadar güzel kandırır ve avuttur vede uyuttur.

Pardus'un yerli ve milli bir sistem olduğunu idda eden/savunanlar'a diyeceğim tek kelime şu olurdu,"Sizlere İyi Uykular....!"

Son düzenleme:

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Konu hakkında ve yorum'a beğeni (olumlu yönde) atanlar hakkında.....

1.Selam olsun onlara....
2.Teşekküler onlara.....

Belli bir süre forum'da görünememekteyim , nedeni;

1.Malum fındık sezonu, kendi fındık tarlam'da bütün gün 26-27 santigrat derece altında fındık toplamakla (Akçakoca/Düzce) meşgulüm...Bundan dolayı akşamları eve yorgun geliyor , akşam yemeğinden sonra direkt yatıyorum (bugün istisna yaptım kendime, kendince....)

2.Şurada (bu bir reklam değildir.) ağız dalaşına girdim.Bu kendini bilmezlere had bildirmekle meşgul idim.

Burada ise bir üye Pardus'un fanatikliğine soyunmuş, gerçekleri saptırıyordu.

Kod:
https://forum.debian.org.tr/index.php?topic=11263.msg28286;topicseen#msg28286

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Buradaki zat, T.C. devletinde yaşayan insanları;

**Kültürsüz
**Paylaşmayı bilmeyen
**Eleştiri yapmayayı bilmeyen olarak lanse etmekte idi.....

Kod:
https://forum.debian.org.tr/index.php?topic=11243.msg28289;topicseen#msg28289

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ülke insanına (halkına) alenen bile bile hakaretin bini bin para.....! Eh bende böyle şeylere prim vermeyen biriyim.Ağızlarından girdim , burunlarından çıktım bunların......!

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Nur

Nur

MFC Üyesi
Konular
397
MFC Puanı
40,960
Haklısınız böylelerini. yerin dibine sokacan