Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Göz Tembelliği ve Tedavisi

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Göz tembelliği ve tedavisi hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?
Op. Dr. Nesrin Bozkurt: Bu çok önemli, toplumsal bir problem. Göz tembelliği; gözlere bakıldığı zaman herhangi bir anormallik görünmemesine ve o gözün normal gibi görünmesine rağmen görme potansiyelinin yüzde yüz olmaması demektir. Göz tembelliğinin gelişmesinin bir takım nedenleri vardır. Bunlardan biri şaşılıktır, diğeri gözün saydam ortamlarının opak olmasıdır. Kornea veya lenste sorun olabilir. Diğer bir tanesi de gözlerden birinin numarası diğerinden çok farklı olabilir veya ikisi birden normalin çok dışında olabilir. Bu durumda da o gözü ilgilendiren beyindeki görme merkezi yeteri kadar uyarı alamadığı veya düzgün uyarı alamadığı için görme merkezindeki hücreler yeteri kadar gelişemezler.

Yeteri kadar gelişemedikleri zaman da belli bir süreden sonra tedavi anlamında ne yapılırsa yapılsın o hücrelerin tekrardan gelişmesini sağlıyamıyorsunuz. Dolayısıyla burada önemli olan çocukların erken muayene ettirirlmesi. Çocuk doğduğu zaman çocuk doktoru tarafından kırmızı test yapılır ve eğer saydam olması gereken ortamlarda bir problem varsa bu problem hemen tespit edilir ve hasta hemen bize gelir.

Doğumsal bir katarakt’ı varsa çocuğun mümkün olan en kısa zamanda ameliyatının yaptırılması gerekir. Şaşılığı varsa çok erken bir şekilde doktora getirilip kaymayan gözün kapatılıp diğer gözün çalıştırılması, gerekli ameliyatların yapılması gerekir. En çok atlanan görme tembelliği tipi olan gözlerden birinin numarasının farklı olması. Diğer göz sağlam olduğu için çocuğun görme faliyetlerinde problem olduğunu aile anlayamaz.

Çocuğun başka türlü hiçbir problemi yoksa, kayma gibi, saydam ortamlarında sorun yoksa her çocuğun en geç 4 yaşa kadar mutlaka rutin olarak bir çocuk göz doktoruna götürülmesi lazımdır. Aileler genellikle ilk okul başında çocukları doktora götürüyorlar bu yaşı mutlaka alta çekmemiz gerekiyor. Heleki ailesinde bu tip öyküsü olanlar mutlaka erken dönemde çocuklarını muayene ettirmelidirler. Geç tespit edilmesi halinde yapılacak bir şey yok.

7-8 yaşına kadar bütün tedavi aşamalarının tamamlanmış olması lazım. Beyindeki görme faliyeti bütün gelişim sürecini tamamlamış olduğundan erken teşhisin çok önemli bir yeri var. Çocuğun gözünün biri tembelse ehliyet almasında problem olabiliyor, pilot olamıyor, birçok meslek dalını yapamıyor, çok fazla kısıtlaması var ve malesef geç kalındığında ameliyat gibi laser gibi herhangi bir yöntemle de tedavi edilmesi mümkün değil.

Doğuştan meydana gelen göz bozuklukları tedavi edilebilir mi?
Op. Dr. Nesrin Bozkurt: Bu bir çok hastalığa göre değişiyor. Eğer görme tembelliği varsa, ona çeşitli tedavi metodları uygulayarak, eğer gelişmemişse görme oranını yükseltebiliyoruz.
 
Üst Alt