Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gözü ovuşturmak ve kaşımak keratokonüs nedeni

Herkül

Canım Dedem
Genel Sorumlu
Konum
BERGAMA
  • Üyelik Tarihi
    4 Haz 2013
  • Mesajlar
    33,197
  • MFC Puanı
    67,456
  • MFC Seviyesi

Gözü ovuşturmak ve kaşımak keratokonüs nedeni

Kornea dokusunun incelerek yapısal bütünlüğünün bozulması sonucu gelişen keratokonüs, göz sağlığını tehdit ediyor. Hastalığın başlayıp gelişmesinde göz ovuşturmanın ve kaşımanın etkili olabileceği belirtilirken, genetik faktörler ise riski yaklaşık 10 kat artırıyor.

İlk belirti ve bulgularını 16-24 yaş aralığında veren keratokonüs hastalığının nedeni tam olarak bilinmiyor. Hastalıkta, saydam kornea dokusu düzensiz bir koni şeklinde öne doğru bombeleşiyor. Keratokonüs tanısı alan veya şüphesi olan hastaların; hastalığın ilerlemesine neden olan göz ovuşturma ve kaşıma gibi davranışlardan uzak durmaları gerektiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez, keratokonüs tanısının konulabilmesi için detaylı bir refraksiyon ve biyomikroskop muayenesinin gerekli olduğunu belirtti:

“Elde edilen bulgular korneanın topografik olarak incelendiği görüntüleme tetkikleri ile birleştirilir. Kornea topografisi keratokonüsün seviyesi, korneanın eğimi ve lokalize kornea kalınlık değerleri hakkında detaylı bilgi verir.”

Hastalık,

• Net görememe,

• Yeni alınan gözlüğün kısa sürede yetersiz kalması,

• İlerleyen astigmat,

• Görüşte dalgalanma şeklinde belirtiler veriyor.

BAŞLANGIÇ EVRESİNDEKİ HASTALARA UV-CROSSLİNKİNG

“Bilimsel çalışmalara göre, UV – crosslinking (ışın tedavisi) işleminin hastalığın gelişimini yavaşlatıyor” diyen Dr. Sönmez, hastalığın tedavisi ile ilgili de şu bilgileri aktardı:

“Riboflavin kullanılarak yapılan UV crosslinking tedavisi özellikle başlangıç evre keratokonüs hastalarında başarılı olmaktadır. Bu tedavide temel amaç, kornea dokusunun temel yapısını oluşturan ve keratokonüs hastalığında zayıflayarak direncini kaybeden kolajen lifleri arasındaki çapraz bağları artırarak dokunun anatomik bütünlüğünü yeniden sağlamaktır. Operasyon sırasında göze riboflavin içeren bir damla damlatılır ve ışın tedavisi sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla göze yumuşak bir kontakt lens takılır. Bu tedavi korneanın tedaviye cevabına göre bir veya birkaç seans olarak tekrarlanabilir. Tüm işlemler damla anestezisiyle yapılır. Bu görmeyi arttırmaya yönelik bir müdahale değildir.”

“HASTAYA ÖZEL, GAZ GEÇİRGEN LENSLERLE İYİLEŞME SAĞLANABİLİR”

Keratokonüs hastalarının genellikle gaz geçirgen lensler sayesinde sağlanan optik düzeltme ile iyi bir görme keskinliğine kavuştuğunu dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı, “Bu lensler kişiye ve keratokonik korneanın şekline göre özel olarak dizayn edilmekte ve her hasta için özel sipariş edilmektedir. Bilinen yumuşak kontakt lenslerden farklı yapıya sahiptirler. Bu lenslerin göze uygunluğu ortalama 2-3 saat süren bir muayene sonrasında belirlenmektedir. Bu muayene lensin keratokonik yüzeye uyumu değerlendirilirken, uygun temel eğri ve lens çapı gibi değerler hesaplanır. Keratokonüs hastalarında gaz geçirgen lens muayenesi her yıl tekrarlanır ve hastalığın ilerlemesine paralel olarak lens parametreleri değiştirilir. Birçok keratokonüs hastası gaz geçirgen lenslerini sağlıklı bir şekilde kullanarak ömür boyu iyi bir görüşe sahip olabilse de, hastalığın yıllar içerisinde ilerlemesiyle bazı hastalar kontakt lens takamaz hale gelir. Hastalığın erken başladığı ve hızlı ilerlediği olgularda da uygun kontakt lens bulunamayabilir. Bu hallerde cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur.”

LENS YETERSİZ KALIRSA KORNEA İÇİ HALKA (RİNG) TEDAVİSİ

Öne doğru bombeleşen keratokonik kornea dokusunu tekrar eski haline getirmenin yollarından birinin de kornea içi halka segmentleri uygulaması olduğunu belirten Dr. Sönmez, “Bu tedavi özellikle gözlük ve kontakt lens ile yeterli görüş seviyesi elde edemeyen hastalarla, ileri derecede keratokonüs nedeniyle lens takamaz hale gelmiş hastalarda oldukça etkilidir. Halka segmentleri kornea ön yüzeyini düzleştirerek görüşü arttırır ve hastayı tekrar gözlük – kontakt lensten fayda görür hale getirir. Halka tedavisi keratokonüsün ilerlemesini durdurmaz, ancak hastalığın ilerlemesine engel olmak amacıyla bu tedaviden önce veya sonra UV crosslinking tedavisi uygulanabilir. Halka segmenti uygulamaları damla anestezisiyle yapılır ve ağrısızdır” diye konuştu.

GÖZLÜK VE LENS İŞLEVSİZ KALIRSA KORNEA NAKLİ GÜNDEME GELİYOR

Keratokonüs hastalığında en önemli tedavi seçeneğinin kornea nakli olduğunu, kornea naklinin gözlük ve kontakt lenslerle yeterli görmesi olmayan, crosslinking ve kornea halka segmenti tedavilerinin sonuç vermediği veya bu tedavilerden fayda görmeyecek kadar ileri seviyede keratokonüs hastalığı olanlara yapıldığını belirten Sönmez, “Hasta kornea dokusu, kadavradan alınan normal kornea dokusu ile değiştirilir. Kornea nakillerinin en başarılı olduğu hasta grubu keratokonüsü olan hastalardır. Kornea nakil ameliyatı lokal veya genel anestezi ile tam kat ya da korneanın yapısına göre lamellar olarak yapılmaktadır. Kornea nakli ameliyatı için uygun donör doku göz bankalarından temin edilmektedir2 ifadesini kullandı.
 
Üst Alt