• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Google Penalti vs Filtreler

mum

Özel Üye
Konular
2,214
MFC Puanı
1,030
[Gunelleme]: Filtre zaman asimlariyla ilgili guncellemeler yapildi ve bir iki yardimci bilgi eklendi.

Google'un web sitelerinin kalite olcumlerine yonelik guncellemeler yaptigi son donemlerde penalti (ceza) ve filtre kavramlari havalarda ucusuyor. Cogu kisinin direkt aradaki farki bilmedigi icin ikisini ayni anlamda kullandigini cok zaman gordum. Bu yuzden bununla ilgili olarak bildiklerimi sizinle paylasmak istedim. Temelde penalti ve filtreler ayri seylerdir. Daha iyi anlasilabilir olmasi icin aradaki farklari asagida madde madde yaziyorum:

PENALTILAR
* Google'da uzman kisilerin incelemesi sonucu zararli icerikli, spam yapan (liste artirilabilir, detaya girmeyecegim) fakat filtrelere takilmayan siteler tespit edildiginde elle mudahale yapilmasidir. Bunun sonucu olarak site Google uzerinde tum ya da kismi olarak indeksini kaybedebilir ya da en azindan arama sonuclarinin dibine demir atar.

* Belli bir expiration (sure dolumu) suresi mecvuttur. Bu sure bittiginde ceza da kaldirilacaktir. Bu surenin ne kadar oldugu muhtemelen ceza nedenine gore degisiklik gosteriyor.

* Ilgili site icin sorunu giderdikten sonra tekrar degerlendirme basvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda Google'da bir ya da birden fazla kisi siteyi inceler ve eger aykiri durum ortadan kalkti ise penalti aninda kaldirilabilir. Aninda diyorum cunku eger penalti konusu cok muhimse (mesela zararli icerik virus gibi, illegal p*rn vs) bu "aninda" gerceklesmeyebilir. Boyle durumlarda penalti hafifletilir ama sizi uzun bir sure yine gozonunde tutarlar. Eger cezaya konu olan aykiri durum birden fazla ise sadece duzeltilmis aykiri durum cezasi ortadan kalkacaktir. Google bu durumda size cevap olarak "sitenizle ilgili baska aykiri durumlar mevcut lutfen onlari da duzeltin" gibi cok jenerik bir mesaj atacaktir.

* Eger tekrar degerlendirme istegi gonderecekseniz mutlaka degerlendirme isteginizde sorunun ne olduguna (sorunun ne olduguna inaniyorsaniz onu yazin; sonucta sadece tahmin eidyorsunuz) ve sorunu gidermek icin ne yaptiginiza yer verin. Cok genel olarak yazilmis "sitem ceza almis ben bugun duzelttim tekrar degerlendirir misiniz?" gibi jenerik istekler hedefine ulasmayacaktir.

* Penaltilara konu olan aykiri durumlar uzerinde calisildiktan sonra eger otomatiklestirilebiliyorsa filtre olarak tanimlanabilir. Mesela yeni bir spam turu tespit edildi ve bir sure elle siteler cezalandirildi diye dusunelim. Eger siteleri tespit ve inceleme sureci otomatiklestirilebiliyorsa bu penaltidan bir filtre yapilir ve artik asagidaki filtre maddeleri gecerli olur.

FILTRELER:
* Bir sitenin fislenmesi icin gercek bir kisi tarafindan inceleme ya da elle mudahale gerektirmez. Akilli monitor uygulamalar sayesinde spam, zararli icerik vs ile ilskilendirilen siteler/sayfalar otomatik olarak isaretlenir.

* Filtre sonucu olarak site Google uzerinde tum ya da kismi olarak indeksini kaybedebilir ya da en azindan arama sonuclarinda rank kaybeder.

* Ceza durumunun sona ermesi icin ilgili ceza konusunun duzeltilmis olmasi ve bu duzeltmeden sonra filtrenin tekrar calistirilmasi gerekir. Filtre turlerine gore filtrelerin ne zaman calistirilacagi degisiklik gosterir; bu 1 hafta da olabilir 1 ay da olabilir (bazi filtreler keyfi olarak elle calistiriliyor). Filtre calistiginda filtreye konu olan durum ortadan kalkmis ise sitenin/sayfanin da cezasi kaldirilacaktir.

* Sorun giderilse bile tekrar degerlendirme istegi atmaniz bir fayda saglamaz. Rank olarak tekrar eski gunlerinize donmek icin Google tarafindan duzeltmenin gorulmesi ve akabinden filtrenin tekrar calistirilmasi gerekir.

* Eger cezanin kaldirilmasi icin Google'a basvuruda bulurnursaniz "elle mudahale bulamadik" gibi bir cevap alirsiniz.