Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gren Nedir ?

mum

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    3 Nis 2008
  • Mesajlar
    2,539
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Gren, fotoğrafta meydana gelmiş gri, ince veya iri halkalara denir. Karlanmanın asıl sebebi yüksek film süratidir. Dijital fotoğrafçılıkta da filmlerdeki gibi yüksek film süratlerinde tercih edildiğinde sensörler (ASA, ISO diye de tabir edilir) karlanmaya sebebiyet vermektedirler.

Film sürati (Dijital fotoğrafçılık / Anolog fotoğrafçılık): Yüksek süratli filmler karlanmaya daha çok sebebiyet verirler. Gren oluşmasını istemeyen fotoğrafçılar daha düşük ASA değerlerinde çalışırlar.

Banyo müddeti, banyoda kullanılan eczalar, banyo harareti (Anolog): Daha seyreltik çözeltiler daha ince gren oluşturur. Banyo süresi kısaldıkça daha az gren oluşur. Yüksek hararetli banyolar daha iri gren oluşturur.

Sensör büyüklüğü (Dijital): Sensörü büyük olan makineler genel olarak daha az gren oluştururlar.

Sensör tipi(Dijital): Yeni geliştirilen CMOS sensörler ASA 800 de bile anlamlı bir şekilde düşük karlanma üretirler.

Dijital fotoğrafçılıkta çekilmiş fotoğrafın karlanmasını düşürmek noise azaltıcı programla mümkündür. Genel kaide olarak karlanmayı azaltırken keskinlikten feragat gerekir. PhotoShop içinde Filter/Noise/Noise Reduce yolundan veya Noise Ninja bunlara örnektir.
 
Üst Alt