Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Güzeller sinirlendikçe çekici oluyorlar

Rapunzel

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  11 Mar 2015
 • Mesajlar
  5,450
 • MFC Puanı
  1,785
 • MFC Seviyesi

Güzeller sinirlendikçe çekici oluyorlar

Güzel insanların yüzünde kızgınlık, şaşkınlık ve korku idaesi olduğu zaman daha çekici göründükleri ortaya çıktı.
'Sinirlenince daha çekici oluyorsun' klişesinin doğruluğu araştırmalarca da doğrulandı. Öte yandan İngiltere'de Portsmouth Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Dr. Ed Morrison öncülüğünde yapılan araştırmada çekici olmayan insanlar geniş geniş gülerlerse zevksiz görünüyor. Çünkü ifadesinden çok yüzünün yapısının altında yatan esas şeyin farkına varılıyor.

Ancak bir eşin izini sürmek için ifade hala küçük farklılık yaratıyor. Dr. Morrison, araştırmasında çekicilik az ya da çok, 'insan kendini nasıl sunuyor' ya da 'nasıl görünüyor', onu inceledi. Araştırmada insanın ifadesi ne olursa olsun yüzdeki çekiciliğin diğer insanın aklında sabit kaldığı ortaya çıktı.

Dr. Morrison "Yüzün sert dokuları değişmez ve erkek veya kadın, insanlara yüzün yapısının altında yatan şeyi, çekici olup olmadığını söyler. Evrim teorisi bir insanın yüz çekiciliğinin onun biyolojik kalitesinin en önemli ipucudur der. İnsanlar bir eş seçerken çekici yüzü tercih ederler" dedi.

Bu çalışmada kişinin çekiciliğinin yüzdeki ifadeye bağlı olarak diğer insan tarafından değerlendirmesinde küçük farklılıklar buldu. Ama bu değişiklikler sınırlı ve sadece yarısı insanların kendi arasındaki sınırlamada önemli. Ayrıca mutlu ifade doğal ifadeden çok daha çekici değil.

Dr. Morrison "İnsanlar başkasının yüz ifadesine dayanarak çekiciliklerine karar veriyor. Ama çekiciyse eşliğe seçmek için daha çok etkili olyor. Örneğin, nefret veya küçümseme birini kovalamak için işaret değil, buna karşılık gülmek veya doğal ifade eş seçilmek için daha büyük olasılık içeriyor" dedi.

Araştırma 128 erkek ve kadın üzerinde yapıldı. Fotoğraflarda mutlu, doğal, üzgün, şaşkın, korkmuş, kızgın ve tiksinmiş yüz ifadeleri 30'a kadar değerlendirildi. Erkek ve kadınların ikisi de çekici her yüzü hemen hemen eşit olarak derecelendirdi. Karar vermede cinsiyetin önemli olmadığı görüldü. Dr. Morrison "Bizim bulgularımız erke ve kadınların aynı yolla çekici göründüğü fikrini içerdiğini söylüyor. Çünkü büyük ihtimalle insanlar karşı cinsin cazibesini poatsiyel eş gibi değerlendiriyor ve hemcinsinin cazibesini ise rakip olarak değerlendiriyor" dedi.

Araştırma Journal of Nonverbal Behavior dergisinde yayımlandı.

 

Henna

insan uykudadir, öldügü vakit uyanir..
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  1 Tem 2017
 • Mesajlar
  1,431
 • MFC Puanı
  22
 • MFC Seviyesi

. Bia canim Dun cok cekiciydin :D
 
Üst Alt