Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hamile İneğin Sütü Neden Tehlikelidir?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,138
  • MFC Puanı
    10,324
  • MFC Seviyesi

Sağlık için çok faydası bulunan ve kanser önleyici etkisi olan inek sütünün yararları yüzyıllardır biliniyor. Ancak gebe ineklerin sütündeki tehlike çok fazla dillendirilmiyor.

Hayvansal protein yönünden et ve balık kadar zengin olan sütün vücuda birçok faydası olduğunu vurgulayan Türk Gastroenteroloji Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Faruk Memik ''Hayvansal yağların genellikle kanser oluşumunda kötü etkisi bulunur fakat süt yağı (konjuge linoleic asit) koruyucu etki yapar. Vitamin D kalsiyum butirik asit ve probiotikleri içeren süt ve süt ürünlerinin kolon kanserine karşı koruyucu etkisi bilinmektedir. Günde içilen bir bardak sütün kolon kanseri riskini yüzde 15 2 bardak sütün ise yüzde 30 koruyucu olduğu rapor edilmiştir'' dedi.

Prof. Dr. Memik gelişen teknolojiyle artık ineklerin eskisi gibi otlaklarda değil ahırlarda tutularak değişik yemlerle beslendiklerine işaret etti gebe ineklerin sütündeki tehlikeyi şöyle anlattı:
GEBELİĞİN SON AYLARINDA ÖSTROJEN ORANI ARTIYOR
''Asya ülkelerinde gebe ineklerin sağılmamasına karşın bilhassa Kuzey Avrupa ülkeleri ve İsviçre'de inekler yılda 300 gün kadar sağılmaktadır. Asya'da meme kanseri az görülmektedir. Hayvanların gebelik veya gebelik sonrası sütlerinde yüksek derecede östrojen hormonu bulunmakta ve bu sütlerin devamlı ve aşırı içilmesi ile 'hormona bağlı' denilen meme yumurtalık rahim prostat testis kanserlerine yol açılabilmektedir. Bu araştırmalarla da gösterilmiştir. Özellikle hayvanın gebeliğinin son aylarında sütünde östrojen (estron sulfat) yüzde 33 daha fazla bulunmaktadır. Ülkemizde ineklerin ne kadar süre sağıldığına ilişkin kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır.''

Ayrıca çok süt verimi elde etmek için ineklere ''recombinant bovine growth hormone'' adlı bir hormon verildiğine dikkati çeken Memik sözlerini şöyle sürdürdü:

ARTAN MEME KANSERİNDE BU SÜTLERİN ETKİSİ VAR
''Bu hormon sütte meme ve prostat kanser riskini artıracak 'insulin like growth hormon (IGF-1)' miktarını önemli derecede yükseltmektedir. ABD ve Kanada'da kullanılmakta olan bu hormon 1999'dan beri Avrupa ve Türkiye'de yasaklanmıştır. ABD'de gittikçe artan meme ve prostat kanserinde herhalde bu tip sütlerin içilmesinin de katkısı vardır. İngiltere'de yapılan bir çalışma 42 ülke arasında en çok Danimarka ve İsviçre gibi aşırı süt ürünleri (süt tereyağı peynir) tüketenlerde 20-39 yaş grubunda testis kanserinin yüksek olduğunu göstermiştir. Az süt tüketen Cezayir gibi ülkelerde ise bu kanser çok düşüktür. Ülkemizde Türkiye Ulusal Beslenme Araştırması sonuçlarına göre süt tüketiminin yeterli olmayıp son yıllarda daha da düştüğü rapor edilmektedir.''
 
Üst Alt