• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Hayvanların Bilimsel Araştırma ve Deneylerde Kullanılması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

angelofthecity

MFC Üyesi
Konular
52
MFC Puanı
0
bana vicdansızca gelen olay yazık deği lmiş o hayvanlara masumlara hiçbir şeyden de haberleri yok.

en-sevimli-hayvan_298692.jpg

yazık onalra nasıl kyııorsunuz.​

Yasaklanması gerekiyor. Hayvanlar masum habersiz hastalar, çocuklar ve yaşlılar üzerinde yapılmamalıdır. Bunun yerine minik hayvanlar yerine dayanabilecek, askerler, tecavüz suçluları, katiller mahkumlar üzerinde yapılmalıdır. Masum korumasız insanları hayvanları incitmeye kimsenin hakkı olamaz. Öküz gibi insanlar varken bu miniklere kıymayın

299M12.jpg

Konular
22
MFC Puanı
3,420
İlk kez mantıklı bir konu açmışsın angel ve ilk kez senle aynı fikirdeyim. Hayvanlar ve hastalar üzerinde denenmesini ben de etik bulmuyorum. Çocuk ve bebekler üzerinde denemek zaten yasalar ile yasaktır. Askerler, mahkumlar ve suçlular üzerinde denenmesi daha mantıklı duruyor.

Böylesine sevimli kedilere şahsen ben kıyamazdım. ^^

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Bu konuyu inceleyen biyoetik dalı mevcut. Daha ekstrem konular da dahil olmak üzere pek çok konu inceleniyor. Mesela "ötenazi hak mıdır?", "taşıyıcı annelik" gibi pek çok konu biyoetiğin konusu.

Kozmetik sektöründe bu tip deneylerin yapıldığını ve ciddi kaynaklar harcandığını söylesem ne derler acaba :sigara

Yapılan araştırmalar genelde mümkün olduğunca hızlı döl veren, bir seferde çok yavru meydana getiren canlılar üzerinden yapılıyor. Yani kedi, köpek çok tercih edilen bir kobay türü değil.

Okumak isteyen daha detaylı bilgiyi herhangi bir biyoetik kitabını indirerek bulabilir :sigara internette pdf ler mevcut.

Bir deney örneği vererek yorumumu noktalayayım.
Blalock-Taussig Şant Ameliyatı diye bilinen ameliyat, Mavi Bebek Sendromu tedavisinde uygulanır. Bu ameliyatın uygulamaya geçilmesi öncesinde köpekler üzerinde pek çok deney yapılmıştır.

Konular
22
MFC Puanı
3,420
Kedileri anneme gösterdim. O da çok tatlı buldu.. :smile:

Henna

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
90
Dedigin gibi, Tecavuzculere ve agir suc islemis kisiler uzerinde denense ya.. Derdini anlatamayan hayvanlardan ne isterler ki.

MonteKristo

Emektar Üye
Konular
272
MFC Puanı
10,320
Yani genelde bilimsel araştırma deneyleri sıçanlar üzerinde falan yapılıyor. Kedi, köpek gibi hayvanların üzerinde çok sık yapıldığını pek sanmıyorum. İnsanlar üzerinde deney yapılması etik değil zaten.
Bu deneyler bir şekilde yapılmak zorunda. Tıp alanı da dahil olmak üzere bir sürü alanda gelişmek için...
En basitinden yeni yapılmıs bir ilaç direk insanların üzerinde denenemeyeceğine göre...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...