• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Yardım HDD Caddy Windows 8.1'de çalışırken Windows 10'da çalışmıyor

Konular
16
MFC Puanı
150
Dostlar merhaba, DVD-ROM yerine takılan HDD Caddy kızağından aldım, ilk taktığım da işletim sistemim Windows 10'du, görev yöneticisin de, aygıt yöneticisin de vs. gözüküyordu fakat 0 MB olarak gözüküyordu, Windows 8.1'e geçince çalıştı, bu nasıl olabilir anlamadım, neden böyle oldu?
1671560005069-png.1608574

Windows 10'a geçmek istiyorum, ne yapabilirim?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Teşekkür ederim hocam, üstad müsait olduğun da konuya cevap yazar.
Fastboot'u devre dışı bırakın:

1) Aramaya gidin, Güç yazın, Güç ve Uyku Ayarlarını Açın
2) İlgili Ayarlar altında, Ek Güç Ayarları'na tıklayın
3) Güç Seçenekleri penceresi açılacaktır
4) "Güç düğmelerinin ne yapacağını seçin"e tıklayın
5) "Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir" bağlantısı
6) Hızlı başlatmayı aç onay işaretini kaldırın
7) Değişiklikleri kaydedin
8) Harici sürücü bağlıyken bilgisayarınızı kapatın ve tekrar AÇIN. Sorunun devam edip etmediğine bakın.

BIOS önyükleme önceliğini bilgisayarınızın HDD'sinden başlayacak şekilde ayarlayın

1) Bilgisayarınızı başlatın.
2) Bilgisayarınızın üreticisine bağlı olarak, bu tuşlar F10, F2, F12, F1 veya DEL tuşlarına basıldığında BIOS'a girmenizi sağlar
3) Girdikten sonra, BOOT bölümüne gidin
4) USB'nin ilk önyükleme aygıtı olmadığından emin olun itibaren.

Ayrıca ;

Yeni bir basit birim oluşturmak ve ardından tek bir sürücü olarak biçimlendirmek için Disk Yönetimi'ni kullan asla dosya gezgeninden biçimlendirme diski...Bunu bir kez disk yönetiminden yapacaksın.Bundan sonra ki biçimlendirmeleri dosya yöneticisinden yaparsın.

Ayrıca şu yabancı forumun birebir çevirisini buraya aktarıyorum....İncelersin.

Çeviri kaynağı :
Kod:
https://forums.tomsguide.com/threads/hdd-caddy-not-showing-up.476345/

Merhaba

, 2017'de satın aldığım HP dizüstü bilgisayarı kullanıyorum. 1TB HDD ile geldi ve şimdi yavaşlamaya başlıyor. Geçenlerde bir SSD ve bir HDD Caddy satın aldım, Yerel Disk C'yi eski HDD'den yepyeni SSD'ye klonladım ve şimdi iyi çalışıyor.

DVD sürücüsünü, üzerinde eski HDD'm bulunan HDD Caddy ile değiştirdiğimde sorun ortaya çıktı. HDD dönüyor, yani HDD Caddy çalışıyor ama HDD'm Dosya Gezgini'nde ve Disk Yönetimi'nde görünmüyor. HDD döndüğü için biraz kafa karıştırıcı.

Ancak HDD'yi harici bir kasa ile denediğimde ve dizüstü bilgisayarıma taktığımda ortaya çıkıyor. Yani sorun HDD değil.

İşte bu sorunu çözmeye yardımcı olabilecek birkaç ayrıntı:
  • Aygıt Yöneticisi'nde CD-ROM sürücüsü eksik
  • IDE ATA/ATAPI denetleyicisi, AMD SATA Denetleyicisidir
  • BIOS'u en yeni sürüme güncelliyorum (HP Resmi Web Sitesine göre)
  • HDD'deki eski Windows dosyalarını sildim
  • Dizüstü bilgisayarımı HDD Caddy ile açtığımda, üzerinde HDD ile DVD sürücü yuvasına zaten takılı, Windows yükleme ekranından hemen önce siyah ekranla takıldı. HDD Kutusunu çıkardığımda, Windows yükleme ekranını gösteriyor.
Bu sorunun nasıl çözüleceğini bilen var mı? Şahsen bunun sürücü ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum, ancak nasıl çözeceğimi bilmiyorum.

Teşekkürler.

Çözüm Önerileri :

BIOS'u kontrol edin ve üzerinde işletim sistemi bulunan sürücüyle önyükleme yapacak şekilde ayarlayın. DVD sürücüsü gerekli değildir.
SSD'ye bağlı olarak, genellikle eski sürücüyü kesinlikle yapmanız gereken bir yedek sürücüye klonlamanız için SW verirler.
Orijinal önyükleme sürücüsünden yapılmış, makinenin dışında kalan bir klondan bahsediyorum. Bir gün pastırmanızı kurtaracak.

Söylediğiniz her şeyden, bir "Önyükleme aygıtı yok" hatası ve gerisini beklerdim.
BIOS'un doğru önyükleme aygıtını göstermediğine gerçekten inanıyorum. BIOS'ta ayarlandıktan sonra F10'a basın ve evet.
Bilgisayarı çalıştırsınlar veya çalıştırmasınlar, tüm sürücüler güç verildiğinde dönüyor, orada sıra dışı bir şey yok.
1 TB'ınız tamamen dolana kadar bilgisayarınız fazla yavaşlamamalıydı. Bir tür bloatware veya gereksiz bir
kayıt defteri olma olasılığı daha yüksektir. Ya da her ikisi de. Nadiren kullandığınız her şeyi, döküm önbelleklerini, vb. sistemlerinizi düzene koymak isteyebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir hatayı gidermek için kullandığım 2 siber güvenlik programı olan BitDefender ve MalwareBytes'i indirebilir ve 30 günlük deneme sürümünü edinebilirsiniz. (MOBO'ya RAID püskürtmeyin!)
Bizi haberdar edin
-Beauford

BIOS'u kontrol edin ve üzerinde işletim sistemi bulunan sürücüyle önyükleme yapacak şekilde ayarlayın. DVD sürücüsü gerekli değildir.
SSD'ye bağlı olarak, genellikle eski sürücüyü kesinlikle yapmanız gereken bir yedek sürücüye klonlamanız için SW verirler.
Orijinal önyükleme sürücüsünden yapılmış, makinenin dışında kalan bir klondan bahsediyorum. Bir gün pastırmanızı kurtaracak.

Söylediğiniz her şeyden, bir "Önyükleme aygıtı yok" hatası ve gerisini beklerdim.
BIOS'un doğru önyükleme aygıtını göstermediğine gerçekten inanıyorum. BIOS'ta ayarlandıktan sonra F10'a basın ve evet.
Bilgisayarı çalıştırsınlar veya çalıştırmasınlar, tüm sürücüler güç verildiğinde dönüyor, orada sıra dışı bir şey yok.
1 TB'ınız tamamen dolana kadar bilgisayarınız fazla yavaşlamamalıydı. Bir tür bloatware veya gereksiz bir
kayıt defteri olma olasılığı daha yüksektir. Ya da her ikisi de. Nadiren kullandığınız her şeyi, döküm önbelleklerini, vb. sistemlerinizi düzene koymak isteyebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir hatayı gidermek için kullandığım 2 siber güvenlik programı olan BitDefender ve MalwareBytes'i indirebilir ve 30 günlük deneme sürümünü edinebilirsiniz. (MOBO'ya RAID püskürtmeyin!)

Konular
16
MFC Puanı
150

8) Harici sürücü bağlıyken bilgisayarınızı kapatın ve tekrar AÇIN. Sorunun devam edip etmediğine bakın.

BIOS önyükleme önceliğini bilgisayarınızın HDD'sinden başlayacak şekilde ayarlayın

2) Bilgisayarınızın üreticisine bağlı olarak, bu tuşlar F10, F2, F12, F1 veya DEL tuşlarına basıldığında BIOS'a girmenizi sağlar

Ayrıca ;

Yeni bir basit birim oluşturmak ve ardından tek bir sürücü olarak biçimlendirmek için Disk Yönetimi'ni kullan asla dosya gezgeninden biçimlendirme diski...Bunu bir kez disk yönetiminden yapacaksın.Bundan sonra ki biçimlendirmeleri dosya yöneticisinden yaparsın.

Çeviri kaynağı :
Kod:

Çözüm Önerileri :
Hocam şuan windows 8.1 kullanıyorum, ve sorunsuz çalışıyor, ekran kartı driverı yüzünden windows 10'a geri geçeceğim, bu ayarlar windows 10 için di mi?

Konular
16
MFC Puanı
150

Ayrıca ;

Çeviri kaynağı :
Kod:

Çözüm Önerileri :
Hocam dediğiniz her şeyi yaptım sorunum çözülmedi, windows 8.1'de HDD Caddy çalışıyor, windows 10'da çalışmıyor, nasıl olabiliyor böyle birşey.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Hocam dediğiniz her şeyi yaptım sorunum çözülmedi, windows 8.1'de HDD Caddy çalışıyor, windows 10'da çalışmıyor, nasıl olabiliyor böyle birşey.
Sana kızma emojisi atmadım.Windows 10'u kodlayan Hint'lilere kızdım.Bunun tek açıklaması Windows 10 ile HDD Caddy donanım aparatının birbirine göre uyumsuz olmaları...Bu durum'da bizim kullanıcı olarak yapabileceğimiz bir şey yok...

Ancak....

HDD Caddy donanım üreticisine bir e-mail atabilirsin ve Windows 10 uyumlu bir sürücü güncellemesi isteyebilirsin.

Konular
16
MFC Puanı
150
Sana kızma emojisi atmadım.Windows 10'u kodlayan Hint'lilere kızdım.Bunun tek açıklaması Windows 10 ile HDD Caddy donanım aparatının birbirine göre uyumsuz olmaları...Bu durum'da bizim kullanıcı olarak yapabileceğimiz bir şey yok...

Ancak....

HDD Caddy donanım üreticisine bir e-mail atabilirsin ve Windows 10 uyumlu bir sürücü güncellemesi isteyebilirsin.
Hocam kızma emojisi mi attınız ki :D , hocam diğlerlerin de windows 10'da çalışıyordu ve üreticisini nasıl bulabilirim ben trendyol üzerinden satın aldım.

Konular
16
MFC Puanı
150

Ancak....

Hocam merhabalar, çözümünü buldum çok şükürler olsun, aygıt yöneticisinden AHCI SATA DENETLİYİCESİNİ driverını güncelledim, ve windows 10'da disk gözükmeye başladı
1673292814498.png
Hocam sadece görev yöneticisin de SSD harddisk HDD olarak gözükmeye başladı, hızın da bir sıkıntı olur mu?
1673292856982.png

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Hocam merhabalar, çözümünü buldum çok şükürler olsun, aygıt yöneticisinden AHCI SATA DENETLİYİCESİNİ driverını güncelledim, ve windows 10'da disk gözükmeye başladı
Ekli dosyayı görüntüle 19296
Hocam sadece görev yöneticisin de SSD harddisk HDD olarak gözükmeye başladı, hızın da bir sıkıntı olur mu?
Ekli dosyayı görüntüle 19297
Tebrikler...Böylece usta bir Windows PC kullanıcısı olma yolunda bir seviye (level) atlamış oldun.Bu edinmiş olduğun tecrübe kesinlikle hafızan dan çıkmaz....

Konular
16
MFC Puanı
150
Tebrikler...Böylece usta bir Windows PC kullanıcısı olma yolunda bir seviye (level) atlamış oldun.Bu edinmiş olduğun tecrübe kesinlikle hafızan dan çıkmaz....
teşekkürler hocam, verdiğiniz emekler, uğraşlar için size de ayrı teşekkür ediyorum kralsınız, adamsınız hocam size minnettarım.