• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Her Gün Kendinizi Motive Etmek İçin 10 Basit Yöntem

Konular
1,897
MFC Puanı
15,160
Her Gün Kendinizi Motive Etmek İçin 10 Basit Yöntem

Ben motivasyonu, bir heyecan olarak görüyorum. Peki, her gün motive bir halde kalmanızı sağlamanın basit bir yolu var mı? İşte size bunu başarmanın 10 yolu.

Mola verin , bunu hak ediyorsunuz.

En ideal şekilde performans gösterebilmenin tek yolu, dinlenmek için zaman yaratabilmektir. Hiç mola veremeyeceğinizi düşündüğünüz zamanlar ise, genellikle dinlenmeye en çok ihtiyacınız olan zamanlardır.

Bu nedenle de, uzun zamandır ertelediğiniz o tatile çıkın ve işinize yenilenmiş bir hevesle dönün.

Kapalı oynayın, planlarınızı kendinize saklayın.

En sonunda o maratonu mu koşuyorsunuz? Yeni diyetiniz konusunda heyecanlı mısınız? Yeni projeniz için içiniz kıpır kıpır mı? Güzel. Bunu kendinize saklayın.

Bu işleri yapacağınızı duyurmak, istenmeyen sonuçlar verecektir. Facebook beğeni yağmurunu ve coşkulu yorumları toplama isteğinize karşı direnin. İletişim ağınızdan aldığınız olumlu geri bildirimler, beyninizi kandırarak amacınıza zaten başarıyla ulaştığınızı inanmasına neden olarak, bir zamanlar başarıya ulaşmak konusunda motive halde olan zihninizi sabote eder.

Bu nedenle de, bu planlarınızı kendinize saklayın ve ancak gerçekleştirdiğiniz başarılarınızla ilgili iyi haberleri başkalarıyla paylaşın.

Ölümle yüzleşin ve mirasınızı tanımlayın.

Ölüm, güçlü bir motive edici unsurdur. Düşünmeden yaptığımız eylemlerin içinde, çıkmaza gireriz. Aslında boşa uğraşırken, bu eylemler bizim bir şeyler başardığımızı hissetmemize neden olur.

Bu gezegende sınırlı bir vakte sahip olduğunuzu bilmek, odaklanmanızı keskinleştirmenize olanak sağlar. Yaptığımız her şey, aslında bizi mirasımızı tanımlamaya bir adım daha yaklaştırır. Bu sert bir duruş gibi görünebilir ancak bunların her ikisi de güçlü motivasyon kaynakları olabilir.

Ne kadar küçük olursa olsun, küçük galibiyetlerinizi kutlayın.

Küçük galibiyetler gerçekten de kulağa geldiği gibi olabilir – yani küçük.

Bu galibiyetleri kutlamak ise olumlu alışkanlıklar geliştirmenize yardımcı olabilir. Etrafınızdaki herkese nasıl kazanacağınızı öğreterek, sıradanlığın durgunluğunu kırabilirsiniz. Böylece etrafınızdakiler de, bu duygudan zevk alma şansını elde etmiş olurlar.

Mindvalley[1] şirketinin CEO’su Vishen Lakhiani, “müthiş çan” ismini verdiği bir uygulamayı hayata geçirecek kadar ileri gitti. Bu uygulamada (evet, doğru tahmin ettiğiniz gibi) harika bir şey olduğunda bu çanı çalıyor.

Yapılacaklar listenizi ikiye bölün.

Fazlasıyla sert olan yapılacaklar listenizi, başarıya yer bırakmak için ikiye bölün. Bu listenin, tamamlayabileceğiniz kadar gerçekçi olduğunu bilmeniz, sizi güçlü kılacaktır.

Kendinize nazik davranın.

Hayatınızda başardığınız şeyleri, komşunuzunkiyle karşılaştırmayı bırakın. Zihninizde yarattığınız hikaye hiç bir zaman o kadar iyi olmazken, gerçekler de hiç bir zaman o kadar kötü olmayacaktır.

Sizden daha zeki olan pek çok insan var.

Bu fikri benimsediğiniz anda özgürleşirsiniz. Keşfetmek için özgür olursunuz. Sizi heyecanlandıran şeylerin peşinden gitmek için özgür olursunuz. Onların yaptıkları şeyi ya da nasıl yaptıklarını göz ardı etmek ve kendinize odaklanmak için özgürleşirsiniz.

Beyninizin, yeni alışkanlıklarınızı algılama şeklini ele geçirin.

Kısa süre önce, hafta içi günlerde normalde kalktığımdan iki saat erken kalkmaya başladım. Bunu iki saat az uyumak yerine, bana haftada fazladan bir iş günü verecek şekilde günüme iki saat eklemek olarak görüyorum.

Zayıflıklarınızı benimseyin.

Instagram takipçilerinin ve Facebook beğenilerinin izdihamında olduğumuz bir kültürün içinde yaşıyoruz. Hayatımızın Facebook üzerinde görkemli ve gösterişli bir hale gelmesi, başarının tehlikeli bir yönünü oluşturabilir.

Yenilgilerimizi paylaşmak ve başarısızlıklarımızı kabullenmek, sizin geçmişte yaşadığınız başarısızlıkların üstesinden gelmenize olanak sağlayan, güçlü geliştiricilerden biridir. Hissettiğiniz duyguyu başkasından çıkarmak yerine, bu duygunuzu dikkatli bir şekilde ele alın. Sonra, daha yaratıcı bir şeylere doğru ilerleyin.

Bu zayıf olduğunuz anları paylaşmak, aynı zamanda, sizinle aynı düzeyde olan kişilerle daha derin bir bağlantı geliştirmenizi de sağlar.

Sevdiğiniz şeyi yapın (yani, bir anlamda).

Severek yapacağınız şeyin ne olduğunu bulun ve bu konuda uzmanlaşın. Başarı, tutku ve mükemmeliyetin dayanak noktasında var olur.

Ancak dikkatli olun. Tutkunuz yoluyla hayatınızı devam ettirecek parayı kazanacağınızdan emin olun. Benim, yapmakta harika olmadığımı ve kesinlikle hayatımı devam ettirecek parayı kazanamayacağımı bilmeme rağmen tutku duyduğum pek çok alan var. Gitar çalmayı seviyorum. Ben Frozen isimli filmdeki şarkıları çaldığımda kızım buna bayılıyor. Bu, oldukça da eğlenceli. Ancak ben hiç bir zaman bir rock yıldızı olmayacağım.

Odaklanın.

Bir akşam yemeği sırasında Warren Buffet, Bill Gates ve Gates’in babası hakkında duyduğum bir alıntı var. Bir misafir onlara, günümüzde başarının en önemli özelliğinin ne olduğunu sorduğunda, hepsi birden, hem de aynı anda “Odaklanma” diye cevap verdiler. Hepsi birbirlerine gülümseyip, kahkaha attı çünkü hiç biri bu cevabı hazırlayarak vermemişti.

Hepimiz, yazılı mesajlara ve e-postalara gömülmüş durumdayız. Artık bunlar sadece işimizi bölen şeyler olmaktan çıktı. Ceplerimizde taşıdığımız mini-bilgisayarlardan dolayı, bize gelen bilgi akışı 7 gün 24 saat, her nerede olursak olalım bizim dikkatimizi dağıtıyor.

Bu nedenle de, iPhone’nunuzu kapatın, eski sevgilinizin Facebook sayfasıyla dalga geçmeyi bırakın ve çalışmaya başlayın.