• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Her Gün Bir Hadis Öğrenelim.

LiyA

Onursal Üye
Konular
7,633
MFC Puanı
62,010

Ey Allah'ın Resulü, bana faydalı olacak birşey öğret, dedim de şu tavsiyede bulundu: "Müslümanların yolundan rahatsızlık veren şeyleri kaldır"

Kaynak: Müslim, Birr 131, (2618)

LiyA

Onursal Üye
Konular
7,633
MFC Puanı
62,010

LiyA

Onursal Üye
Konular
7,633
MFC Puanı
62,010

Eşine elleriyle yemek yedirmek Sünnettir...

-Kişi, hanımına su bile içirse sevâba erdirilir.

LiyA

Onursal Üye
Konular
7,633
MFC Puanı
62,010

"Oruçlunun iki sevinci vardır; biri iftar zamanında, diğeri orucunun sevabı ile Rabbine kavuştuğu zamanda"

LiyA

Onursal Üye
Konular
7,633
MFC Puanı
62,010

Bir bela gelince; "inna Lillah ve inna ileyhi râci'ûn" demek yalnız bu ümmete mahsus bir ihsândır.

Geçmiş ümmetlerden hiç Birisine verilmemiştir.

Yoksa Yakub Aleyhisselam, Yusuf aleyhisselâmın ayrılığı musîbeti başına gelince;

"Ey Yusuf'un firâkıyla (ayrılığı ile) beni kaplayan hüzün ve Hasretim" demez; "inna Lillah ve inna ileyhi râci'ûn" derdi.

(Hadis-i Serif-Taberânî)

LiyA

Onursal Üye
Konular
7,633
MFC Puanı
62,010

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Size iki şey bıraktım. Onlara sımsıkı sarıldığınız sürece sapıklığa düşmezsiniz. Allah’ın Kitabı Kuran ve Resûlünün sünneti”
(Muvatta, Kader 3; Riyâzü’s Sâlihîn, Cilt 1, Erkam Yay.)

LiyA

Onursal Üye
Konular
7,633
MFC Puanı
62,010

"Allah içkiye, onu içene, dağıtana, satana, satın alana, üzümünü sıkana [îmal edene],

taşıyana ve kendisine taşınana ve parasını yiyene lânet etsin."

Hz. Muhammed (s.a.v)

LiyA

Onursal Üye
Konular
7,633
MFC Puanı
62,010

“ Hayâ imandandır ve hayâlı olan kimse cennettedir!

Hayâsızlık ise kalbin katılığındandır; kalbi katı olan da cehennemdedir!.

” Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi vessellem) Buhârî, Îmân, 16

Herkül

Admin
Konular
8,797
MFC Puanı
17,440

“Zandan sakının. Zira zan sözün en yalan olanıdır. İnsanların özel hallerini araştırmayın, konuşmalarını dinlemeye çalışmayın, birbirinizin alışverişini kızıştırmayın, birbirinize haset etmeyin, birbirinize kin beslemeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeşler olun.”
(Buhârî, “Edeb”,58; Nikah”,46)

Qasem

Üyeliği durduruldu!
Konular
82
MFC Puanı
110
Rab Hucurat suresi 12 de buyurur ki ;

Ey iman nimetine kavuşanlar, zannın birçoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı, yersiz zanna dayalı yapılan davranışlar, bilerek günah işlemek sayılır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Herhangi biriniz, diğerini arkasından çekiştirmesin, hoşa gitmeyecek bir şeyle gereksiz yere anmasın. Sizden biri ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan iğrenirsiniz. Allah’a sığının, emirlerine yapışın, günahlardan arınıp, azaptan korunun. Allah insanları tevbeye, itaate sevkeder, tevbeleri kabul eder, engin merhamet sahibidir.

Bilgi - İnanç - Eylem

Beste

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
3,470
Nüzul sırasına göre mi buradaki ayetleri paylaşıyoruz?

StigmatA

Forum Sorumlusu
Konular
1,626
MFC Puanı
217,820
başlık hadis olmuş sadece ama muratım sen ayet paylaşmışsın hoş ben hadislere çok ince yaklaşan biriyim kuranla uygunluğuna bakıyorum, isterlerse inkarcı desinler ama peygamberimizin kuranla çelişecek birşey söyleyeceğini tahmin etmiyorum, edenlerede sayı duyuyorum.

Beste

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
3,470
Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatıyor:
“Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "dünya, mü'mine hapishane, kafire cennettir.”

- Müslim, Zuhd 1, (2956); Tirmizi, Zuhd 16, (2325)​