Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hz. Ebu Bekir’in cömertliği

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    24 Mar 2017
  • Mesajlar
    4,414
  • MFC Puanı
    2,927
  • MFC Seviyesi

Hz. Ebu Bekir’in cömertliği

Hz. Ebu Bekir’in cömertliği

Hz. Ömer (ra)şöyle anlatıyor:

“Hz. Peygamber bir gün bizlere sadaka vermemizi emr etti. O sıralarda mal bakımından oldukça zengindim. Kendi kendime “Eğer Hz. Ebu Bekir’i geçebilmem mukadderse ancak bugün olabilir” dedim ve malımın yarısını getirdim. Hz. peygamber “Aile efradına bir şey bıraktın mı?” diye sordular. “Evet, onlara da bir şeyler bıraktım” dedim. Ne kadar bıraktığımı sorduklarında da “Bunun kadar da onlara bıraktım” cevabını verdim. Biraz sonra da Ebu Bekir geldi. Ve elinde benim getirdiğimden çok daha az şeyler vardı ve kendi kendime işte şimdi onu geçtiğimi düşündüm. Hz. peygamber ona da “Ey Eba Bekir! Sen aile efradına ne bıraktın?” o da “Onlara Allah’ı ve onun resulünü bıraktım” dedi. Bunun üzerine onu hiçbir zaman geçemeyeceğimi anladım.”

Hayırda yarış adına mükemmel bir hadise..
Ayrıca burdan da anlıyoruz ki Allah yolunda verdiğimiz şeylerin ne kadar efdal olduğu malın çokluğundan ziyade hayatımızdan ne kadar fedakarlık yaptığımızla anlayabiliyoruz.
 
Üst Alt