Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İkinci nesil Raspberry Pi’de Windows 10 ücretsiz kullanılabilecek

ByOnur58

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    7 Ocak 2015
  • Mesajlar
    2,113
  • MFC Puanı
    10
  • MFC SeviyesiEğitim projesinden geliştiricilerin kullandığı ticari bir ürün haline dönüşen mini bilgisayar Raspberry Pi’nin ikinci nesli bugün tanıtıldı. Ülkemizde resmi olarak satışı yapılmayan, ancak yurtdışında 35 dolarlık fiyat etiketi ile satışa sunulan ikinci nesil Raspberry Pi; 4 çekirdekli işlemcinin yanında 1GB RAM ile kullanıcıları karşılıyor.

Raspberry Pi ile ilgili asıl şaşırtıcı gelişme ise Microsoft’dan geldi. Free-OS olarak dağıtılan ve çoğunlukla Linux kullanılan Raspberry Pi için Windows 10 ücretsiz olarak dağıtılacak. Raspberry Pi’ye özel üretilecek sürümün ne zaman sunulacağı hakkında bir bilgi henüz paylaşılmamış.

900 mhz’lik Cortex-A7 işlemcili Raspberry Pi ikinci neslinin ilk etapta 100.000 adet dağıtılacağı belirtiliyor. Üzerinde 5V güç girişi, HDMI çıkışı, 2 USB portu (4’e yükseltildi), 100 mbit ethernet portu, MicroSD kart girişi ve 3.5mm jak girişi olan Pi’nin
 
Üst Alt