• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

İnsan Beyni Politik Görüşlere Körü Körüne Mi Bağlanıyor ?

Loony

MFC Üyesi
Konular
305
MFC Puanı
180
Siyasi görüş söz konusu olduğunda beynin direnme ve savunma tepkisi verdiği ortaya çıktı. ABD’deki Güney Kaliforniya üniversitesinden bilim adamlarının araştırması, beynin siyasi görüşe sahip çıktığını gösterdi. Araştırmaya liberal görüşlü 18-39 yaşındaki 40 kişi katıldı. Katılımcılardan ‘’kürtaj yasal olmalı’’, ‘’zenginlerden alınan vergiler artırılmalı’’ gibi ifadelere 1’den (hiç katılmıyorum) 7’ye (tamamen katılıyorum) kadar puan vermeleri istendi. Daha sonra katılımcılara 10 saniye 6-7 puan verdikleri görüşlerden biri gösterildi. Ardından da 10 saniye boyunca ‘’ABD, askeri yatırımlarını azaltmalı’’ ve hemen sonra, doğru olmasa da ‘’Rusya ABD’den iki kat fazla aktif nükleer silaha sahip’’ gibi karşı ifadeler ekrana getirildi. Son olarak katılımcıların başlangıçtaki siyasi fikri tekrar gösterildi ve bir kez daha 1-7’ye kadar puan verilmesi istendi. Bu sırada katılımcıların beyin görüntüleri incelendi. İşlemler sekiz farklı siyasi ifadeyle tekrarlandı. Ayrıca ‘’Her gün multivitamin içmek sağlığa yararlı’’ ya da ‘’ Thomas Edison ampulü icat etmiştir’’ gibi siyasetle ilgisi bulunmayan ifadelere de yer verildi.

Karşıt görüşlerin okunmasından sonra siyasi görüşlerin ortalama 0,31, siyasi olmayan fikirlerin ise 4 kat fazla puan kaybettiği belirlendi.

Siyasi Görüş Kimliğimizi Mi Belirliyor ?

Araştırmanın başındaki Jonas Kaplan, bu durumun siyasi inançların kimlikle bağlantılı olduğunu düşünmemizden kaynaklandığını vurguladı.

Kaplan’ın bu açıklamasını beyin görüntüleri doğruladı. Katılımcı, görüşüne aykırı bir siyasi fikri okuduğunda beynin içgözlem, kimlik ve benlikle bağlantılı alanının etkinleştiği görüldü.

Kaplan, dini görüşler söz konusu olduğunda da benzer sonuçlar elde ettiklerini belirtti.

Bununla beraber benimsenen siyasi görüşe ters bir ifade duyulduğunda beynin tehdit karşısında korku ile duyguların düzenlenmesinden sorumlu bölgelerinin ve savunma için hafızanın etkin hale geldiği gözlendi.

Kaplan, ‘’Bizi neyin bu kadar dirençli yaptığını bulursak bu bilgiyi bilişsel esnekliği korumanın yollarını bulmak için kullanabiliriz’’ ifadesini kullandı.

Bilim adamları bir sonraki aşamada Cumhuriyetçilerin katılımıyla aynı deneyi tekrarlayacak. Araştırmanın sonuçları ‘’Nature’’ dergisinde yayımlandı.

Alıntı

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Siyaset saçmalıktır.
(Siyaset bilimleri bitiren bir arkadaşımın sözü) :sigara

Konular
14
MFC Puanı
170
kısmen katılsamdatamamen evet sosyal ve toplumsal etkiler ve dinsel goruslerin ağır geldiğine katılmıyorum.. zira artık insanların iktidar yada siyasetçilerden beklediği düzgünce huzurlu demoktratik bi yaşamın yanı sıra özgürlükler ve ekonomi dir gerisi artık pek onemli olmama yolunda ilerliyor bu tezin yas ortalamasıda muhim elbette.

siyaset yalandır en iyi yalancı toplumsal duruma gore hareket edendir ki kazanan odur ;) ama değişiceğine inanıyorum

Konular
124
MFC Puanı
8,290
kısmen katılsamdatamamen evet sosyal ve toplumsal etkiler ve dinsel goruslerin ağır geldiğine katılmıyorum.. zira artık insanların iktidar yada siyasetçilerden beklediği düzgünce huzurlu demoktratik bi yaşamın yanı sıra özgürlükler ve ekonomi dir gerisi artık pek onemli olmama yolunda ilerliyor bu tezin yas ortalamasıda muhim elbette.

siyaset yalandır en iyi yalancı toplumsal duruma gore hareket edendir ki kazanan odur ;) ama değişiceğine inanıyorum

Başkan hangi insanlar bunlar o_O Ben niye hiç göremiyorum bu insanları :sigara

En son Şam da cuma namazı kılıyorduk orada kaldım ben :sigara

Konular
14
MFC Puanı
170

Başkan hangi insanlar bunlar o_O Ben niye hiç göremiyorum bu insanları :sigara

En son Şam da cuma namazı kılıyorduk orada kaldım ben :sigara

eğitimcisin abi yetişen nesil en azından 20 lerindekiler bize gore daha çok mantıklı bakıcak biz buyuklere gore daha iyi lider secme yolundayız en azından deniyoruz ...

kısacı birazda bunu iş edinen senin gibi insanların sayısına oranla yukselicek umutsuzluğa gerek yok 80 lı yıllarla gunumuz kıyaslandığında aynı siyasi saçmalıkları yicek insanlar 80 de yemiş olanlardır cocukları yada torunları illaki yiyen olsada az olucaktır ...

kuduse gecelim abi ordan devam ederiz namaza:f38:

Konular
124
MFC Puanı
8,290
eğitimcisin abi yetişen nesil en azından 20 lerindekiler bize gore daha çok mantıklı bakıcak biz buyuklere gore daha iyi lider secme yolundayız en azından deniyoruz ...

kısacı birazda bunu iş edinen senin gibi insanların sayısına oranla yukselicek umutsuzluğa gerek yok 80 lı yıllarla gunumuz kıyaslandığında aynı siyasi saçmalıkları yicek insanlar 80 de yemiş olanlardır cocukları yada torunları illaki yiyen olsada az olucaktır ...

kuduse gecelim abi ordan devam ederiz namaza:f38:

'Altın nesiller' yetişiyor başkan. Amin, ecmain. :sigara
Bi altın nesil yetiştirdik. Olmadı. Şimdi 2.versiyonunu çekiyoruz. Hem bu sefer taktik maktik yok. Bam bam bam.

Ben o kadar iyimser değilim öngörüme göre 30-40 yıllık bir süreç için. :sigara Sonuçta Habilin ölmesi için en az Habil kadar Kabil gerekli ve bizde Habil de Kabil de hemen hemen hep eşit oranlarda.

Konular
14
MFC Puanı
170

'Altın nesiller' yetişiyor başkan. Amin, ecmain. :sigara
Bi altın nesil yetiştirdik. Olmadı. Şimdi 2.versiyonunu çekiyoruz. Hem bu sefer taktik maktik yok. Bam bam bam.

Ben o kadar iyimser değilim öngörüme göre 30-40 yıllık bir süreç için. :sigara Sonuçta Habilin ölmesi için en az Habil kadar Kabil gerekli ve bizde Habil de Kabil de hemen hemen hep eşit oranlarda.

usta demene gore yorumum şu :

verin elektriği toplu katliam kurtuluş....

Konular
124
MFC Puanı
8,290
usta demene gore yorumum şu :

verin elektriği toplu katliam kurtuluş....

Yok onu demiyorum. Bugün bilinçli -ki bence öyle- ya da bilinçsiz bir şekilde devlet büyüklerinin ortak hedefi var. İnsanlara suni gündemler vermek ve aptallaştırmak.

Köyde hayvanlara yem verdiğim zamanları hatırlıyorum. İneklere saman verince böyle iştahlı iştahlı yemezlerdi. Ama üzerine biraz kepek dökersen hayvanın gözleri fal taşı gibi büyür, çılgınlar gibi yerdi.

Önümüzdeki sadece saman. Biz sanki önümüze kepek dökülmüş gibi yiyoruz.

Konular
14
MFC Puanı
170

Yok onu demiyorum. Bugün bilinçli -ki bence öyle- ya da bilinçsiz bir şekilde devlet büyüklerinin ortak hedefi var. İnsanlara suni gündemler vermek ve aptallaştırmak.

Köyde hayvanlara yem verdiğim zamanları hatırlıyorum. İneklere saman verince böyle iştahlı iştahlı yemezlerdi. Ama üzerine biraz kepek dökersen hayvanın gözleri fal taşı gibi büyür, çılgınlar gibi yerdi.

Önümüzdeki sadece saman. Biz sanki önümüze kepek dökülmüş gibi yiyoruz.

ee işte buydu dediğim abi... insanları şişirme gundemlerle yada bakın biz yaptıklarla etkilemek ancak kandırma siyasetidir maalesef dunya siyasetinde azalsada bizde hala devam etmekte ... ben bu gunumuz siyasetindeki yola cocuklaştırma politikası diyorum zira sen gucun yettiğince asgari ucretle çalış bittinmi gel bakıyım bakıyormu evet hastanesinde bakıyormu evet çalışmayan biri fakirliğini belgelesin iki katı para girer cebine zira fonlar belediyeler ws ws ... ama burdaki sey oyunu ver beni sec sorma dusunme verdiğim imkan kadar yasa buda bana ters geliyor herkes gibi ... ozetle sadece partizanlık adı altındaki etkin kitlenin haricinde diğer dusunceler ancak günem yaratarak alınmaktadır ki eski nesle gore artık liderlerin daha yaratıcı seyler türetmesi gerek son 10 yıla baktığında yiyen ve yemeyen oranı bence en azından biraz eğitimli bilincli sorgulayan nesillerin olduğunu gosterir benimbu ülkeden bu ülke insanın dan hala umudum var abi olmak zorunda yoksa herseye yazık olucak ... ballı saman yemekten kurtulmak lazım ....