Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İnsan neden kendinden küçük biriyle birlikte olmak ister?

JuLia

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    20 Haz 2009
  • Mesajlar
    2,193
  • MFC Puanı
    181
  • MFC Seviyesi

Dr. Gökçen Erdoğan, hem erkekler hem de kadınlar açısından kendinden yaşça küçük biriyle birlikte olma isteğinin sebeplerini acikladi.
“Kendinden yaşça büyük kadınla evlenen erkek zengin olur” deyişini “Yaşça küçük olan kadınla evlenen erkek zengin olur” ile değiştiriyorum dersem güler geçersiniz, biliyorum. Kadın penceresinden bakıldığında da kocasını beşikte büyüten kadınların daha zeki olduğu söylenir. Hatta yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, 40-69 yaş arasındaki her 3 kadından biri kendinden 10 yaş ya da daha küçük erkeklerle birlikte oluyor ve 50 yaşındaki her 8 kadından biri 40’lı yaşlarda erkekleri tercih ediyor. İşte bu da zekamızın üstünlüğünün ispatıdır. Kadınların bunu tercih etmelerindeki esas neden ilişkide güçlü olmak gibi görünse de asıl nedenler arzu edilen dinamiklik, hareket, önemsenmek ve cinsellik.

Kadınların yaşça küçük erkeklerden gelecekle ilgili bir garanti beklememesi ve sadece sosyal ve cinsel olarak ihtiyaçlarının karşılanması böyle bir tercih doğuruyor, kim bilir? Amaç belki de sadece arkadaşlık, eğlence ve mutlu olmak. Bazı kadınlar ise kendisiyle daha çok ilgilenen ve kariyerini ikinci plana atabilen bir erkek tercih ettikleri için bu yola başvuruyorlar. Bunu da genç erkeklerde yakalıyorlar.

Erkek neden yaşça büyük bir kadını tercih eder? Hoşsohbet, maddiyat, sosyal ya da cinsel hayatta deneyim ve farklılık. Günümüzde aslında insanların çok da önemsemediği bir konu olan yaş, fiziksel cazibenin geri planına düştü. Çünkü artık insanlar biyolojik yaşı önemsemiyor. Hissettiği ve yansıttığı yaş önemini ciddi oranda artırdı. İşte bu tür ilişkiler bu bakışın bir sonucu.

Erkek gözünden bakalım bir de. 30 ila 40 yaşlarında, iyi bir iş sahibi çoğu erkek geçmişte yaşadığı hızlı özel yaşamından sıyrılıp sakin bir yaşamı tercih edebilir. Bir diğer sebep kadınlığının ya da dişiliğinin farkında olan bir kadınla birlikte olmak istemesi olabilir. Belki daha az rastlanan bir sebep ise erkeklerin artık çocuk sahibi olmak istemeyişidir. Olamaz mı? Olabilir!

İkili ilişkilerde ideal yaş farkı var mı ki biz bu konuyu böyle irdeliyoruz? Eğer buna mantık çerçevesinden bakarsak bir rakam söyleyebilirdim. Fakat birlikteliklerin çoğunluğu duygusal gelişir. Duygularda idealler yoktur,net değildir, hatta özneldir. Öyleyse diyebilirim ki ideal yaş farkı yoktur.

Her iki cinsiyette de belki esas neden güven ihtiyacıdır. Çünkü hayatında kendisinden daha deneyimli bir kişinin varlığı kişiye güven verir.
Yaşı ilerlediğinde büyümeyen erkek, büyüdükçe anneleşen kadından kaçtığı için tabii ki genç bir partner tercih eder. Anne olan kadın ise bakıp büyütecek genç bir erkek arayışındadır.

Erkeklerin teenage tercihindeki sebeplerinden biri de erkekliklerini korumak içindir. Ya da hakimiyet kurabileceği bir kızla birlikte olmak, yönetmek ve bayrağı elde tutmak bir diğer neden sayılabilir.

Sonuç ne olursa olsun önemli olan aşksa, sevgiyse, hoşlanmaksa yaş hep ikinci planda. Önemli olan güzel vakit geçirmek, mutlu olmak, zemini kayganlaştırmadan hayattan zevk almak.


Op. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, İlişki Terapisti
 
Üst Alt