• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Güncel iPhone alacaksanız acele edin! Üretim hızla düştü işte nedeni...

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150

Dünyanın teknoloji devi Apple'ın en büyük iPhone tedarikçisi Foxconn, kapalı döngü sistemine girmesi nedeniyle üretim sorun yaşamaya başladı.​

Teknoloji devi Apple’ın en büyük üretim tesisi olan Foxconn’da durumlar iyiye gitmiyor. Çin’in Zhengzhou kentinde yer alan fabrika, ülkenin pandemi konusundaki sıkı tutumu nedeniyle kapalı döngü sistemine girdi. Kapalı döngü sisteminde çalışan işçiler, kötü şartlara dayanamadığı için fabrikadan kaçmaya başladı.

Bu durumun iPhone üretimi dolayısıyla da tedariği konusunda olumsuz etki yaratması bekleniyor.

iPhone üretimi, yüzde 30’a kadar düşebilir​

Foxconn’da çalışan 200.000 işçinin fabrikanın kapalı döngü sistemine girmesiyle birlikte kaçmaya başladığı iddia edildi. Bu anlara ait olduğu öne sürülen videolar da bazı sosyal medya platformlarında paylaşıldı. Görüntülerde işçilerin, tellerden çıkarak fabrikanın kampüsünden kaçmaya çalıştığı görüldü. Fakat bu videoların gerçek olduğuna dair bir kanıt henüz ortada yok. Foxconn’un yaşadığı bu sorunlardan ötürü iPhone üretiminin yüzde 30’a kadar düşmesi bekleniyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde ise önümüzdeki ay iPhone tedariğinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Reuters’a konuşan bir Foxconn elemanı, Apple’ın bu açığı kapatması için Shenzhen kentindeki başka bir fabrikasında üretimi artırdığını açıkladı. Foxconn yaptığı açıklamada durumu kontrol altına aldığını ve üretim sorunu oluşmaması adına diğer tesislerle birlikte iş birliği içinde olduklarını belirtti. Apple’ın en büyük iPhone üreticisi olan Foxconn, dünya çapındaki sevkiyatların yüzde 70’lik kısmını karşılıyor. Apple ise henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Foxconn ek olarak işçiler için yaşam ve çalışma koşullarını iyileştirme sözünü verdiği bir bildiri yayınladı. Bu bildiride 1 Kasım’dan sonra yeni kantinler açacağını, tıbbi bakım malzemesi dağıtacağını ve Covid’e yakalanan işçiler için de daha kaliteli yemekler sunacağını belirtti.