Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İşte insan beyni projesi!

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Avrupalı bilim adamları, sırları henüz çözülemeyen insan beynini daha yakından inceleyebilmek için bir çalışma başlatıyor.

İnsan Beyni Projesi (Human Brain Project) olarak bilinen çalışma, aralarında bir Türk araştırmacının da bulunduğu ekip tarafından 10 yıl içerisinde hayata geçirilecek.

İnsan Beyni Projesi (İBP) ile karmaşık insan beyninin detaylı bir simülasyonunun, süper bilgisayarlara aktarılması hedefleniyor. İBP’nin gerçekleşmesi için günümüzde kullanılan en iyi bilgisayarların bin kat daha güçlüsü gerekiyor. Depolama merkezi olarak geliştirilecek bu bilgisayar, beynin tüm detaylarını kaydedecek.

Alanında en maliyetli ve en büyük proje olan İBP, insan beyninin bir kopyasını bilgisayara aktaracak. Bu sayede karmaşık olan insan beynini incelemenin daha kolaylaşması ve daha kolay veri toplanması hedefleniyor. Toplanan veriler tıp ve bilişim alanlarında kullanılabilecek.

Araştırmacılar, projeyi tamamladığında dünyanın dört bir yanından elde edilen nörobilim, biyoloji ve alakalı diğer bilim dallarında elde edilen verileri karşılaştırarak, bu bilgileri sistematik şekilde bilime sunmayı hedefliyor.

Beyni ve beynin temel mekanizmalarını daha iyi anlayarak bu bilgiyi tıp ve bilişim alanlarına uygulamayı hedefleyen İBP, Avrupa’nın önemli bilim adamlarının koordinatörlüğünde yürütülecek. Sabancı Üniversitesi’nden Dr. Volkan Özgüz’ün de katılacağı bu önemli çalışmada İsviçre, Almanya, İspanya, Belçika, İsveç ve Fransa gibi ülkelerin yanı sıra başka ülkelerden gelen katılımcıların eşliğinde araştırmalar yapılacak.

İBP, 2013’ün sonlarına doğru başlayacak ve yaklaşık olarak 10 yıl sürecek. Projenin toplam maliyetinin 1.19 milyar Avro olması bekleniyor.

İnsan Beyni Projesi tamamlandığında, beyninin tüm detaylarına ulaşılması bekleniyor. Tıp alanında çığır açması beklenen bu gelişmenin sonucu merakla bekleniyor. 
Üst Alt