Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy

Lydia

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  18 Şub 2013
 • Mesajlar
  538
 • MFC Puanı
  -2,729
 • MFC Seviyesi

Yıllardan 1921’dir. Şanlı yurdumuzun, kahraman ordumuzun, şanlı bayrağımız için bir milli marş yazılması zorunluluk haline gelmişti ve bu sebeple de Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde Milli Marş için bir yarışma düzenlenmesine karar verilmişti. Bu yarışma sonucunda da bir para ödülü verileceği her tarafta duyurulmuştu.

Yarışmaya yurdumuzun pek çok yerinden duygu yüklü mısraların olduğu şiirler gelmeye başlamıştı ancak Mehmet Akif bu yarışmaya katılmamıştı. Bu durum Mehmet Akif’e sorulduğunda “Milli Marş kesinlikle para ile yazılmaz” cevabı alınmıştı. Bunun üzerine dostları arkadaşları bu yarışmaya katılmasını eğer kazanırsa bu yarışmadan kazanacağı parayı bir yerlere bağışlamasını salık verdiler ve bu şekilde Mehmet Akif yarışmaya katılmayı kabul etti.

Mehmet Akif İstiklal Marşını yazmaya başladığında öylesine manevi duygular içerisine girmişti ki bazı geceler dizeler aniden yatakta yatarken ortaya çıkar ve Mehmet Akif’te bunları kalem ile yerlere yazardı.

Yarışmaya 724 şiir katılmıştı ve bu 724 şiir içerisinden Mehmet Akif’in muazzam duygu yüklü, kişiyi heyecanlandıran titreten İstiklal Marşı yarışmayı kazanmıştı. O dönemin Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrıöver Büyük Millet Meclisinde okundu. Büyük bir coşku ve heyecan yaratan İstiklal Marşımız mecliste tam 2 kere ve ayakta dinlenmiştir. 21 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşı Milli Marşımız olarak kabul edilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını Türk Milletinin büyük bir eseri saymış ve bu eserden tek bir kuruş dahi menfaat elde etmeyi red etmiştir.

'Rahmet ve özlemle anıyoruz mekanı cennet olsun.
Onun o güzel duasına bütün kalbimle Amin diyorum..'

ALLAH Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın !
Mehmet Akif Ersoy
Kendi sesinden İstiklal Marşı
 

ReyyAn

Allah'ın hesabı çok çetin Olucak..
MFC Üyesi
Konum
Qatar-Doha
 • Üyelik Tarihi
  23 Eki 2015
 • Mesajlar
  1,251
 • MFC Puanı
  1,227
 • MFC Seviyesi

Beni etkileyen bi satır atayım;

Acaba İstiklal Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?
deNmiştir.

Bu sözü duyan Mehmed Akif Ersoy yatağından başını kaldırarak,

O şiir bir daha yazılamaz, onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değil, milletin malıdır. Benim, millete en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın demiştir..

Yeri durağı cennet olsun Üstad'ın..
 

Lydia

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  18 Şub 2013
 • Mesajlar
  538
 • MFC Puanı
  -2,729
 • MFC Seviyesi

Mehmet Akif Ersoy Milletimizin eşsiz şairi fikirleri eserleri hayatıyla gurur duyacağımız tarifi kelimelere sığmayan muhteşem şahsiyet...

Ve benim hüzün yanım
Adını andığımda boğazıma düğümlenir duygularım.
Gözyaşlarım helaldir size Üstad...

Lydia
 
Üst Alt