Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kadınlarda Yumurtalık Yaşlanmas

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,309
  • MFC Puanı
    15,764
  • MFC Seviyesi

Reprodüktif (üreme) sisteminiz sizin fark ettiğinizden daha hızlı yaşlanmaktadır. Bazı kadınlar (eğitimini tamamladıktan sonra kariyer edindikten veya doğru insanı bekledikten sonra) gebe kalmak konusunda yaşa bağlı problemleri olduğunu fark etmektedirler. Bazı kadınlar da hala kendilerini genç ve sağlıklı hissederken menopoz belirtileri ortaya çıkmaya başlayınca şaşırmaktadırlar. Reprodüktif sisteminizin evrelerini anlamak vücuttaki bu değişiklikleri anlamak açısından önemlidir. Aşağıdaki tablo reprodüktif yaşlanma sürecini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kadınlarda Yumurtalık Yaşlanması
Reprodüktif Yıllar: İlk adet periyodunuz yaklaşık 12 yaşında olmaktadır. Periyotlarınız ilk başta düzensiz olabilmektedir fakat birkaç yıldan sonra düzenli hale gelmelidir. Cinsel olarak aktifseniz ve gebe kalmak istemiyorsanız doğum kontrolüne ihtiyacınız vardır. 20’ lerin sonuna kadar doğurganlığınız en üst noktaya ulaşmakta ve daha sonra azalmaya başlamaktadır. 30’ larda düşük riskiniz artmaya başlar.


Menopozal Geçiş: Genellikle 40’ larınızda reprodüktif yıllarınızdan menopoza geçiş başlamaktadır. Periyotlarınızın arasındaki süre değişiklik göstermeye başlar ve periyotlar atlanmaya başlar. Yumurtalıklarınızda üretilen östrojenin azalmasına bağlı olarak sıcak basması hissedebilirsiniz ve uyumada zorluk çekebilirsiniz. Gebelik olasılığı azalır fakat imkansız değildir. Bu nedenle doğum kontrolüne hala ihtiyaç duyulmaktadır. Ortalama menopoz yaşı 51’ dir.

Postmenopoz: Menopozdan sonra gebelik mümkün değildir ve doğum kontrolüne ihtiyacınız olmayacaktır. Yumurtalıklarınız çok az östrojen üretecektir. Bu da vajinal kurulukla ve kemik kaybıyla sonuçlanmaktadır. Sıcak basmaları yoğunlaşacaktır ve sonra azalmaya başlayacaktır. Hormon tedavileri ve diğer tedaviler kısa süreli kullanım için uygun olabilmektedir. Eğer bu aşamada herhangi bir vajinal kanamanız olursa doktorunuza görünmelisiniz
 
Üst Alt