Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kadınların yaşamındaki 3 önemli yaş

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Kadınların yaşamındaki 3 önemli yaş

Modern tıp, kadın yaşamına damgasını vuran üç ayrı yaş dönemi olduğunu söylüyor.

İlk adet ve menopoz dönemlerinin yanı sıra yumurta sayısında şiddetli bir düşüşe geçilen 35 yaş ve sonrasının önemine işaret eden uzmanlara göre, yumurta rezervinin azlığı, erken menopoz habercisi sayılıyor.

Kadının yumurta rezervi tayin edilirken, bazı testler yapılıyor ancak bunun herkes için geçerli olmadığı belirtiliyor. Testin gerekli olduğu durumları şöyle özetleyebiliriz…

Bu testler 35 yaşın üzerindeki kadınlara yapılabilir. Ayrıca, sebebi açıklanamayan kısırlığı bulunan bir grup hastanın da yumurta rezervlerini görmek anlamlı olabilir.

Daha önce yumurtalıkla ilgili ameliyat olmuş ya da karın içinde şiddetli iltihabi bir rahatsızlık geçirmiş hanımlarla bir yumurtalığı alınmış veya tüp bebek tedavisine çok kötü yanıt vermiş olanlar için de bu testlere ihtiyaç var.

Bunların yanında yapılsa da olur durumu var ki, bunları, sigara içenler ve ailesinde erken menopoz geçmişi olanlar şeklinde sayabiliriz.

Ayrıca, tüp bebek tedavisine girecek kadınlar için de gerçekçi bir öngörüde bulunmak amacıyla bu testler anlamlı olabilir…

YUMURTA REZERV AZLIĞI
Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, yumurtalığındaki yumurta sayısı az olan kadınların daha erken menopoza girme olasılığının bulunuyor.

ERKEN MENOPOZUN NEDENLERİ

Genel olarak erken menopozun nedenleri tam olarak bilinmiyor. Bunlarda otoimmün hadiselerden de şüpheleniliyor. Bazen vücut kendi dokularına karşı antikor geliştiriyor. Yumurtalık dokusuna karşı da vücut antikor geliştirir ve yumurtalıkları yabancı cisim olarak değerlendirirse, bunların erken iflasına neden oluyor. Kemoterapi ve radyasyon almanın ya da yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması da erken menopoz nedenleri arasında sayılıyor. Erken menopoza sebep olan faktörler arasında genetik de yer alıyor.
 
Üst Alt