Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kalp hastalarına müjdeli haber

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

İstanbul'da sadece Anadolu yakasında bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı iki hastanede yapılabilen açık kalp ameliyatları, bundan sonra Avrupa yakasındaki bir Devlet Hastanesi'nde de yapılabilecek.


Avrupa yakasında yaşayan kalp hastalarını sevindiren haber, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Vedat Erentuğ'dan geldi. Erentuğ, artık her türlü kalp ameliyatının Avrupa yakasında da Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir hastanede yapılabileceğini söyledi.

Daha önce, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Anadolu yakasında bulunan Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma ile Dr. Siyami Ersek Gögüs, Kalp ve Damar Cerahisi Eğitim Araştırma Hastaneleri'nde yapılabilen açık kalp ameliyatları, bundan sonra Avrupa yakasındaki bir Devlet Hastanesi'nde de yapılabilecek. Doç. Dr. Vedat Erentuğ yönetimindeki,Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde, ilk açık kalp ameliyatı da 22 Aralık tarihinde başarıyla yapıldı. Daha önce, Anadolu yakasında bulunan iki hastaneye gitmek zorunda kalan vatandaşlar, bundan sonra Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde her türlü açık kalp ameliyatını olabilecekler.

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'ni kuran ve ilk açık kalp ameliyatını yapan Doç. Dr. Vedat Erentuğ, bu gelişmenin özellikle sosyal güvenliği yeşil kart olan vatandaşları daha çok ilgilendirdiğini söyledi. Erentuğ, Avrupa Yakasında kalp ameliyatı yapan merkez sayısının oldukça fazla gibi görünmekle birlikte, Sağlık Bakanlığı'na ait açık kalp ameliyatının yapıldığı ilk merkezin kendi hastaneleri olduğunu söyledi. 22 Aralık tarihinde ilk açık kalp ameliyatını 34 yaşındaki Nizamettin Yılmaz'a yaptıklarını ifade eden Erentuğ, "Dolayısı ile 8 milyon kişinin yaşadığı Avrupa yakasında hastanemiz, artık her türlü kalp ameliyatı yapılabilecek duruma gelmiştir"

2006 yılının Haziran ayında yapılı tamamlanan 400 yataklı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bu yılın Ekim ayında atanan Doç. Dr. Vedat Erentuğ'a, Avrupa yakasında açık kalp ameliyatlarının yapılabileceği bir merkez kurması görevi verildi. 3 ay gibi kısa bir sürede merkezi hazırlayarak, ilk açık kalp ameliyatını Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden aldığı destekle 4 gün önce başarıyla yapan Erentuğ, ambulans helikopter sisteminin olduğu hastanede, 24 saat esasına göre her türlü hizmetin verilebileceğini belirtti. Erentuğ, "Avrupa yakası ve Trakya bölgesine hizmet verecek olan hastane yeşil kartlı hastaların başvuracağı bir merkez haline geldi. Boğazı geçirtmeden burada her türlü tedavilerini yapabiliyoruz. Özellikle Sosyal güvenliği yeşil kart olan hastalarımız için bu daha önemli oluyor"diye konuştu.
 
Üst Alt