• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kemalizm Nedir

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,310
KEMALİZM NEDİR?

Kemalizm, sadece siyasal açıdan veya bir devlet düzeni olarak ele alınmamalıdır. Onu, ulusun bağımsızlığı, çağdaşlığı açısından değerlendirmek de yeterli değildir. Kemalizm i, birey açısından da anlamak gerekir.
Çünkü, Kemalizm, bireyin karnı tok, sırtı pek, başı dik olması da demektir.

Bireysel açıdan Kemalizm, kişinin onurlu olmasıdır. İnsan olarak erkek-kadın ayırımı yapılmaması, başı dik ve onurlu olmanın erkeğe özgü kılınmamasıdır. Bunları ancak bir ön koşul olarak görebiliriz. Birey, düşünsel alanda da özgür olmalıdır. O, olayları ve gelişmeleri boş inançlardan arınmış olarak ve bilimsel verilere dayanarak değerlendirip yargılayabilmelidir. Bireylerin aydın ve çağdaş bir kişilik sahibi olması da Kemalizm in başlıca amaçlarındandır.

Kemalizm; açlığa, yoksulluğa son vermek, adam gibi yaşamak, başı dik, onurlu ve bilinçli olmak, sömürüye, yerli ve yabancı efendilere karşı çıkmak asla çağdışı olamaz, zamanın gerisinde kalamaz. Onun için de Kemalizm, çağdaşlıktır, dahası ilericiliktir..
 
Üst