Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kıyametle ilgili Hadis-i Şerifler

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,136
  • MFC Puanı
    10,264
  • MFC Seviyesi

Kaynak: Buhari Büyu 102 Mezalim 31 Enbiya 49; Müslimİman 242 (155); Ebu Davud Melahim 14 (4324); Tirmizi Fiten 54 (2234)

Ravi (r.a.): Ebu Hureyre

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsim kudret elinde olan Zat-ı Zülcelal'e yemin ederim! Meryem oğlu İsa'nınaranıza (bu şeriatle hükmedecek) adaletli bir hakim olarak ineceği istavrozları kırıp hınzırları öldüreceği cizyeyi (Ehl-i Kitap'tan) kaldıracağı vakit yakındır. O zaman mal öylesine artar ki kimse onu kabul etmez; tek bir secde dünya ve içindekilerin TAMAMINDAN daha hayırlı olur." Sonra Ebu Hureyre der ki: "Dilerseniz şu ayeti okuyun. (Mealen): "Kitap ehlinden hiçbir kimse yoktur ki ölümünden önce O'nun (İsa'nın) hak peygamber olduğuna iman etmesin. Kıyamet gününde ise İsa onlar aleyhine şahitlik edecektir" (Nisa 159).

Kaynak: Müslim İman 247

Ravi (r.a.): Cabir

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ümmetimden bir gruphak için muzaffer şekilde mücadeleye kıyamet gününe kadar devam edecektir. O zaman İsa İbnu Meryem de iner. Bu Müslümanların reisi: "Gel bize namaz kıldır!" der. Fakat Hz. İsa aleyhisselam: "Hayır!" der "Allah'ın bu ümmete bir ikramı olarak siz birbirinize emirsiniz!"


Kaynak: Ebu Davud Mehdi 1 (4282); Tirmizi Fiten 52 (22312232)

Ravi (r.a.): İbnu Mes'ud

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Dünyanın tek günlük ömrü bile kalmış olsa Allah o günü uzatıp benden bir kimseyi o günde gönderecek." İbnu Mes'ud: "Resulullah yahut da şöyle buyurmuştu der: "...Ehl-i beytimden birisi ki bu zatın ismi benim ismime uyar babasının ismi de babamın ismine uyar. Bu zat yeryüzünü eskiden cevr ve zulümle dolu olmasının aksine- adalet ve hakkaniyetle doldurur."


Kaynak: Ebu Davud Mehdi 1 (4284)


Ravi (r.a.): Ümmü Seleme

Hadis: Resululah (sav) buyurdular ki: "Mehdi benim zürriyetimden kızım Fatıma'nın evladlarındandır..


Kaynak: Ebu Davud Mehdi 1 (4290)

Ravi (r.a.): Ebu İshak

Hadis: Ali (ra) oğlu Hasan (ra)'a baktı ve: "Bu oğlumResulullah (ra)'ın tesmiye buyurduğu üzere Seyyid'dir. Bunun sulbünden peygamberinizin adını taşıyan biri çıkacak. Ahlakı yönüyle peygamberinize benzeyecek; yaratılışı yönüyle ona benzemeyecek" dedi ve sonra da yeryüzünü adaletle dolduracağına dair gelen kıssayı anlattı.
 
Üst Alt