Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Komodo Ejderi, Komodo Ejderi Nedir? Komodo Ejderi Nerede Yaşar?

ReiS

 ‬
Co Admin
 • Üyelik Tarihi
  8 Ara 2012
 • Mesajlar
  17,309
 • MFC Puanı
  6,231
 • MFC Seviyesi

Komodo Ejderi, Komodo Ejderi Nedir? Komodo Ejderi Nerede Yaşar?Komodo ejderi, ya da Latincede olarak ”Varanus komodoensis”, Asya’da yaşayan bir kertenkele türüdür. Günümüzde sadece Asya ülkelerinden Endonzeya’ya bağlı Komodo, Rinca, Flores, Gili Motang ve Padar adalarında yaşar. Dünyaca ünlü bu kertenkele türü adını Endonezya’nın Komodo Adası’ndan alır. Dünyanın en büyük ve en tehlikeli yırtıcıları arasında yer alan Komodo ejderinin boyu yaklaşık olarak 3 metreye kadar ulaşabilmektedir. Genel olarak maksimum ağırlığı 70 kilo civarında olan Komodo ejderi, nadiren bu kilonun üzerine çıkar. Yapılan araştırmalar sonucunda Komodo ejderinin 4 milyon yıl öncesinde Avustralya topraklarında da görüldüğü tespit edilmiştir. Kıtaların hareketi sonucunda birbirinden ayrılan ve denizler ile okyanuslar arasında adalar oluşturan toprak parçaları içinde gelen Komodo ejderi, günümüzde Avustralya topraklarında görülmese de Endonezya adalarında sıkça rastlanılan oldukça tehlikeli bir yırtıcıdır.


Yeryüzünde halen varlığını sürdüren ve bunu milyonlarca yıl boyunca başarmış olan Komodo ejderi, yumurtlayarak üremektedir. Tek bir doğumda yaklaşık olarak 20 adet yumurta üreten Komodo ejderi, doğum safhasını Mayıs ve Ağustos aylarında geçirir. Uzun yıllar boyunca hayatta kalabilen Komodo ejderi, kendi türünün en saldırgan yırtıcılarından biridir. Yaklaşık olarak 30 yıllık bir ömre sahip olan Komodo ejderi, ilk olarak 1910 yılında resmi kayıtlara geçmiştir. Batılı bilimciler tarafından ilk resmi keşfi yapılan Komodo ejderi, kısa sürede dünyanın ilgisini çekmiş ve halen de soyu tükenme tehlikesi altında olan canlılar arasında sayılmıştır. Endonezya yasaları uyarınca koruma altına alınmış olan Komodo ejderi, Komodo Ulusal Parkı’nda da korunarak neslinin ileriki dönemlere taşınması amaçlanmaktadır. Dünyada insan yiyen nadir canlılar arasında olan Komodo ejderi, bu anlamda da insanlar için ciddi bir tehlike anlamına da gelmektedir. Komodo Ulusal Parkı kayıtlarına göre 1974 ile 2012 yılları arasında geçen 38 yılda toplam 24 adet vaka yaşanmıştır. Bu vakalarda Komodo ejderi insanlara saldırmış ve bunlardan 5’i ölümcül şekilde olmuştur.

2001 yılında dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sharon Stone’un eski eşi Phil Bronstein Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde bulunan Los Angeles Hayvanat Bahçesi’nde saldırmış ve Bronstein bu saldırıyı hafif sıyrıklarla atlatmıştır. Sıra dışı bir avlanma tekniğine sahip olan Komodo ejderi, irili ufaklı bütün canlıların potansiyel avcısı konumundadır. Özellikle kendisinden boyut olarak çok daha fazla büyük olan canlılara karşı da çeşitli saldırı mekanizmaları geliştirmiş olan Komodo ejderi, başta bufalolar olmak üzere birçok canlıyı yaralayarak yarasının kendi dilinde bulunan bakterilerden enfeksiyon kaparak 3 ile 5 gün içinde ölmesi sağlamaktadır. Sonrasında ise avını takip eden Komodo ejderi, için ziyafet zamanı anlamına gelmektedir. Dünyanın en vahşi hayvanları arasında yer alan Komodo ejderi, yeryüzünde yaşayan her canlı için büyük tehlike arz etmektedir. Bunlar arasında filler ve aslanlar da yer almaktadır.
 

İlda

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  16 Haz 2017
 • Mesajlar
  9,030
 • MFC Puanı
  124
 • MFC Seviyesi

Tipinde hayır yok hayvanın
 
Üst Alt