Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kuşdili Deresi

Astrologydedectiveserpild

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 May 2022
 • Mesajlar
  44
 • MFC Puanı
  140
 • MFC Seviyesi

269ATPanSC_Kurbagalidere_0129.jpg
Kuşdili Deresi ya da Kurbağalıdere, İstanbul'un Anadolu Yakasında Marmara Denizi'ne dökülen başlıca akarsulardan biri.

Yaklaşık 9 km uzunluğundaki Kuşdili Deresi, kaynağını Kayış Dağı eteklerindeki Küçükbakkalköy'den alır. Mimi Deresi ve Küçükçamlıca'dan gelen sularla da büyüdükten sonra Kalamış Koyu'nun kuzeyinde Marmara Denizi'ne ulaşır.

Dere, büyük ölçüde kanal içine alınmış durumdadır. Yağışlı günlerin ardından suyu çoğalan akarsuyun yukarı kesimi yazın hemen hemen tümüyle kuru bir dere görünümü alır. Kalamış Koyu'ndan gelen kayıklar ancak Kurbağalı Dere Köprüsü'nün (eski adı : Kasr-ı Ali Köprüsü) altından geçip 30–40 m daha ilerleyebilmektedir.

Kurbağalıdere'nin 'Kuşdili Deresi" adını alması, 20. yüzyıl başında saka, florya, iskete gibi ötücü kuşlarını üzeri örtülü kafesler içinde dere kıyısına getirmesiyle ilgilidir. Bu kuşlar deredeki kurbağaların sesleri ile kendi seslerini yarıştırarak öterler ve kanarya gibi makara çekmeyi öğrendiklerinden dereye "kuşlara dil öğreten dere" anlamında Kuşdili Deresi yanındaki çayıra Kuşdili Çayırı denmiştir.[1] Kuşdili Çayırı, 20. yüzyıl başından itibaren piknik, panayır, sirk gibi etkinliklerin, kır kahvesi, sinema gibi sosyal tesislerin mekanı olmuştur.[2] Söz konusu eğlence mekanı, zamanla bu etkinlikleri ve etkinlik alanlarını kaybederek ıssız, boş bir alan dönüşmüştür.[3]

Dere, 2000'li yılların başından beri yoğun koku ve kirlilik nedeniyle şikayet konusu olmuştur. 2010 yılında başlayarak ıslah çalışmaları yapılmıştır.[4][5]
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ragnar

Bilgi size güç verir ama karakter saygı uyandırır
Moderatör
 • Üyelik Tarihi
  12 Kas 2020
 • Mesajlar
  2,818
 • MFC Puanı
  28,410
 • MFC Seviyesi

Çalışması bitti kenar yollarıda yapıldı gayet güzel durumda kötü koku vs. yok
 
Üst Alt