• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Logoterapi

Şüheda

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
7,320

Logoterapi

Frankl’ın öncülüğünde kurulmuş, yeni bir yaklaşımdır Logoterapi. Açılımı “Anlam kazandırma yoluyla terapi”dir. Psikoterapi’nin savunduğu “Terapi yoluyla anlam” düşüncesine tamamen ters düşer. Psikoterapide geçmişe yönelim varken logoterapide geleceğe dönük bir yönelim mevcuttur. Ayrıca Logoterapi “yeniden insanileştirici” ekol olarak da tanımlanır ve kişi suçluluk, eksiklik, acı ve sıkıntılarla yoğrulmuş olsa bile, kendi hayatıyla yüzleşmesinde yardımcı olunması gerekmektedir. Logoterapide en çok varoluş analizi kavramını kullanır. Bu kavramın insana yüklediği en büyük görev, sorumluluk bilincidir.

Logoterapi’nin asıl işlevi, insanın hayatına anlam kazandırabileceği amaç ve hedefler bulmasını sağlamaktır. Güçlü bir motivasyon değerine sahip olan Logoterapi, “Anlam istemi”yle, kendisini “anlam arayışı”na bırakır.

“Savunma mekanizmalarım uğruna yaşamak istemeyeceğim gibi, sadece tepki oluşumlarım uğruna ölmeye de hazır değilim. Öte yandan insan, kendi idealleri ve değerleri için yaşayabilme, hatta ölme yetisine sahiptir.”

Frankl, yaşamda anlam bulmanın ikinci yolunu; iyilik, doğruluk, güzellik gibi yaşamak, doğayı ve kültürü yaşamak, son ve bir o kadar önemlisi de olanca eşsizliğiyle bir insanı yaşamaktır. Yani onu sevmektir, der

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Bu felsefenizi özü; zihinsel ya da duygusal diye tanımlanan hastalıkların çoğunun aslında bastırılmış bir anlamsızlık ya da boşluğun belirtisi olduğudur.Logoterapi kişini kendi benzersiz anlamını hayattaki misyonunu öğrenmesini sağlayarak bu boşluğu ortadan kaldırır...

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Bir gün Frankl'ı Viyana'daki kliniğinde ziyaret eden Amerikalı bir doktorun ona yönelttiği, "doktor, siz bir psikanalist misiniz?" sorusu ile başlayan konuşma şöyle sürmüş:
"Aslında bir psikanalist sayılmam, ama psikoterapist denilebilir"
"Peki hangi ekoldensiniz?"
"Kendim bir kuram geliştirdim, adı logoterapi."
"Logoterapinin anlamını bana bir cümle ile açıklayabilir misiniz? en azından logoterapi ile psikanaliz arasındaki farkın ne olduğunu?"

"Tabii, ama önce psikanalizin size göre ne olduğunu bana bir cümle ile açıklar mısınız?"

"Psikanalizde kişi bir divana yatırılır, sonra ondan size, açıklanması kendisi için can sıkıcı olabilecek bazı şeyleri anlatması beklenir."

"Evet. Logoterapide de tedaviye gelen kişinin bir koltukta dik oturması ve bazen kendisi için can sıkıcı olabilecek şeyleri duyması beklenir."