Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mac-Os ta Windows Paylaşınlarına Erişmek

Forum Kalbi

Root
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    11 Tem 2010
  • Mesajlar
    1,237
  • MFC Puanı
    23
  • MFC SeviyesiMac’imizle Windows üzerindeki bir klasöre erişmek
SADE VE GENİŞ ANLATIM =>
Windows üzerinde paylaşılmış bir klasöre (ve içerisindeki dosyalara) erişebilmek için yapılması gerekenleri 2′ye ayırabiliriz:
1. Windows üzerinde dosyaların paylaşıma açılması
2. Mac üzerinden paylaşıma erişilmesi
1. Windows üzerinde dosyaların paylaşıma açılması
Eğer halihazırda Windows üzerinde paylaşıma açılmış bir klasör varsa bu adımı atlayabilir, direkt olarak ikinci adıma geçebilirsiniz. Ancak detaylı olmasa da fikir vermesi açısından Windows’ta bu işlemin nasıl yapılacağına kısaca değinmeye çalışacağım.Windows 7 yüklenmiş bir bilgisayara erişimim olduğu için de işlemleri kısaca bu bilgisayardaki kısıtlı deneyimimle aktarabiliyorum. Windows’ta paylaşıma açmak istediğimiz klasöre sağ tıklıyor ve en alttan “Özellikler”i seçiyoruz. Açılan pencerede “Paylaşım” sekmesi içerisinde “Advanced Sharing” butonuna tıklayarak paylaşımı aktif hale getiriyor, ve bu klasöre erişimde kullanmak için bir isim belirliyoruz.
Eğer Mac’imiz üzerinden bu klasörde değişiklik yapmak istiyorsak “Permissions” (İzinler) butonuna tıklayarak tüm haklara (okuma & yazma) izin vermemiz gerekiyor.
Bilgisayar adını nereden bulabilirim?
Paylaşıma açtığımız klasöre erişebilmek için bilgisayar adımızı da bilmemiz gerekiyor. Bunun için de Başlat menüsünden “Bilgisayar”a sağ tıklıyor ve “Özellikler”i seçiyoruz. Karşımıza gelen pencerede bilgisayar adını bir kenara not ediyoruz.
2. Mac üzerinden paylaşıma erişilmesi
Artık istediğimiz klasör paylaşıma açılmış durumda, ve bağlanacağımız Windows bilgisayarın adını da biliyoruz. Artık geriye kalan tek şey bu klasöre erişim sağlamak.
Bunun için bir Finder penceresi açıyoruz ve Git menüsünden “Sunucuya Bağlan…”ı seçiyoruz. Ya da klavyemizden command-K kısayolunu kullanıyoruz.
Ve karşımıza gelen pencerede “Sunucu adresi” kısmına bilgisayar adını şu şekilde yazıyoruz:
smb:// [BİLGİSAYAR ADI]
Örneğin bilgisayar adı “GoktugPC” ise smb://goktugpc şeklinde yazıyor ve “Bağlan” butonuna tıklıyoruz.
Eğer paylaşılan klasör için bir kullanıcı adı & parola gerekiyorsa (Windows’daki kullanıcı hesabı) bu adımda bu bilgileri de girmemiz gerekiyor. Ya da izin veriliyorsa “konuk” (guest) olarak da bağlanabiliyoruz.
Bu bilgileri de girdikten sonra o bilgisayarda paylaşılan klasörlerden hangisini görüntülemek istediğimizi seçiyoruz…
…ve bu klasörün içeriği karşımıza çıkıyor. İşte bu kadar!
 
Üst Alt