Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

MAC OS X Dondu....! Ne Yapmam Gerekiyor?

TRWE_2012

لِيَغْفِرَ لَكَ اللّٰهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِك
Moderatör
Konum
BERTUNA
  • Üyelik Tarihi
    2 Haz 2020
  • Mesajlar
    5,056
  • MFC Puanı
    14,580
  • MFC Seviyesi

Mac'iniz tamamen donmuşsa, yeniden çalıştırabilmeniz için Mac'inizi yeniden başlatmaya nasıl zorlayacağınızı veya kapatacağınızı göstereceğiz.Apple'ın en güvenilir bilgisayarlardan bazılarını oluşturmasına rağmen, zaman zaman donmuş bir Mac'ten muzdarip olabilirsiniz. Bu olduğunda, uygulamalar yanıt vermiyor, imleç dönen bir plaj topuna dönüşüyor ve bilgisayar fanarınız yüksek hızda dönüyor.

restart-frozen-mac.jpg


Donmuş Mac'inizi zorla kapatma ile nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz. Standart kapatma veya yeniden başlatmanın aksine zorla kapatma, Mac'inizi önce dosyaları kaydetmesine veya uygulamaları kapatmasına izin vermeden kapatır. Ayrıca buna donanımdan sıfırlama, zorla yeniden başlatma veya zorla yeniden başlatma denildiğini de duyabilirsiniz.

Mac'inizi Kapatmaya Zorlamadan Önce​


Shut-Down-window-from-macOS.jpg


Mutlak bir son çare olarak yalnızca Mac'inizde zorla kapatma kullanmalısınız. Açık belgelerde kaydedilmemiş ilerlemeyi kaybetmenize neden olabilir ve hatta işletim sisteminizde bozuk dosyalara neden olabilir.

Bir yazılım güncellemesi sırasında Mac'inizi kapatmaya zorlamak özellikle kötü bir fikirdir; bu, Mac'inizde yalnızca yarısı yüklü bir işletim sistemi bırakabilir.

Mümkünse, bunun yerine menü çubuğundan Apple menüsü> Kapat seçeneğine giderek Mac'inizi normal şekilde kapatmayı deneyin . Bu çok daha güvenlidir, ancak önce güncellemeleri bitirmesi veya uygulamaları kapatması gerekiyorsa Mac'inizin kapanmasının uzun sürdüğünü fark edebilirsiniz .

Mac'iniz normal şekilde kapanmazsa, Mac'inizi kapanmaya zorlamadan önce veri kaybı riskini azaltmak için aşağıdaki adımları kullanın.

Açık Dosyaları Kaydet​

Mac'iniz, büyük ve önemli bir proje üzerinde çalışırken büyük olasılıkla donar. Bu durumda, Mac'inizi çok erken kapanmaya zorlayarak kaydedilmemiş ilerlemeyi kaybetmek istemezsiniz.Açık dosyalarınızın her birini Cmd + S tuşlarına basarak veya menü çubuğundan Dosya> Kaydet'i seçerek kaydetmeyi deneyin .

Save-option-from-File-menu-in-Pages.jpg


Mac'iniz donmuşsa ve hiçbir şey kaydedemiyorsanız, telefonunuzda devam eden çalışmanızın bir fotoğrafını çekin, böylece daha sonra yeniden oluşturabilirsiniz. Açıkçası, bu ideal değil, ancak işinizi sonsuza dek kaybetmekten daha iyidir.


Harici Depolamayı Çıkar​

Mac'inizi kapanmaya zorlamak, ona harici sürücüleri güvenli bir şekilde çıkarma şansı vermez. Bu sürücüleri Time Machine yedeklemeleri veya harici depolama için kullanıyor olsanız da, güvenli olmayan bir şekilde çıkarmak içeriklerinde onarılamaz hasara neden olabilir.

Harici depolama alanınızı güvenle çıkarmak için Masaüstünüze gidin ve harici sürücüyü Dock'taki Çöp Kutusu simgesine sürükleyin . Alternatif olarak, Finder'ı açın ve kenar çubuğunda sürücünüzün yanındaki Çıkar düğmesini tıklayın.

Finder-window-showing-external-storage-in-the-sidebar.jpg


Her Uygulamadan Çıkın​

Mac'iniz normal şekilde kapanmazsa, bunun nedeni büyük olasılıkla uygulamalarınızdan birinin donması ve kapanmayı reddetmesidir. Her bir uygulamayı kendiniz kapatarak sorunlara yardımcı olabilirsiniz. Bunu yapmanın Mac'inizi çözme ihtimali var, bu yüzden kapatmaya veya yeniden başlatmaya zorlamanıza gerek yok.

Mevcut uygulamanızdan çıkmak için Cmd + Q tuşlarına basın veya menü çubuğundaki uygulama adına tıklayın ve [Uygulamadan] Çık'ı seçin . Diğer hangi uygulamaların hala çalışmakta olduğunu öğrenmek için Cmd + Tab kullanarak açık uygulamalarınız arasında geçiş yapın .

Cmd-Tab-panel-showing-open-apps.jpg


Herhangi bir uygulama çıkmayı reddederse , Çıkmaya Zorla penceresini açmak için Option + Cmd + Escape tuşlarına basın . Bu pencerede yanıt vermeyen uygulamayı seçin, ardından kapatmak için Çıkmaya Zorla'yı tıklayın .

Her uygulamayı kapattıktan sonra, Apple menüsünü kullanarak Mac'inizi normal şekilde kapatmayı deneyin. Hâlâ bunu yapamıyorsanız veya her uygulamayı kapatamıyorsanız, aşağıdaki Mac'inizi nasıl kapatmaya zorlayacağınızı veya yeniden başlatacağınızı öğrenin.

Mac'inizi Kapatma Veya Yeniden Başlatma​

Mac'iniz donmuşsa ve tamamen yanıt vermiyorsa, düzeltmenin tek yolu zorla kapatma veya yeniden başlatmaya zorlamaktır. Mac'inizi zorla kapatma veya yeniden başlatma yöntemleri, MacBook Pro, MacBook Air, iMac veya diğer Mac türleri için tamamen aynıdır.

İşte bunu yapmanın üç farklı yolu.

1. Güç Düğmesini Basılı Tutun​

Her Mac'in bir güç düğmesi vardır. MacBook Pro veya MacBook Air gibi bir dizüstü bilgisayarda, onu genellikle klavyenizin veya Touch Bar'ın sağ üst köşesinde bulursunuz. Üzerinde bir güç sembolü veya çıkarma sembolü olabilir veya boş bir Touch ID sensörü olabilir.


MacBook-power-button.jpg


Bir iMac'te, ekranın sol alt köşesinin arkasında güç düğmesini bulacaksınız. İMac'inizin arkasına bakıyorsanız, sağ alt taraftadır.

iMac-power-button.jpg


Mac'inizi kapanmaya zorlamak için ekran kararıncaya kadar güç düğmesini basılı tutun. Bu 10 saniye veya daha uzun sürebilir; sadece düğmeyi basılı tut. Mac'iniz kapandıktan sonra, soğuması için birkaç dakika bekleyin ve ardından yeniden başlatmak için güç düğmesine kısaca tekrar basın.


2. Bir Klavye Kısayolu Kullanın​

Mac'inizi kapatmak için kullanabileceğiniz iki klavye kısayolu vardır: İlk kısayol önce uygulamaları güvenli bir şekilde kapatmaya çalışırken, ikincisi Mac'inizi hiçbir şeyi kapatmadan kapanmaya zorlar. Bu nedenle, önce ilk kısayolu denemek en iyisidir.

Mac'inizi güvenle kapatmak için Control + Option + Cmd + Power tuşlarına basın . Güç düğmesini basılı tutmayın, aksi takdirde Mac'inizi zorla kapatırsınız; bunun yerine diğer düğmelerle kısa bir süre basın.


MacBook-keyboard-with-shut-down-shortcut.jpg


Mac'iniz her uygulamayı güvenli bir şekilde kapatamıyorsa bu kısayol çalışmayabilir; bu durumda Mac'inizi kapanmaya zorlamanız gerekir. Bunu yapmak için Control + Cmd + Power tuşlarına basın . Bu sefer, Mac'iniz kapanmadan önce tuşları birkaç saniye basılı tutmanız gerekir.

MacBook-keyboard-with-force-shut-down-shortcut.jpg


3. Pili Boşaltın​

Mac'iniz donmuş olsa bile, yukarıdaki iki yöntemden birini kullanarak genellikle kapanmaya zorlayabilirsiniz. Yine de çalışmadıkları bazı nadir durumlar vardır.

Durum buysa, ikinci en iyi yöntem güç kaynağını çıkarmak veya pili boşaltmaktır. Yine, Mac'inizi bu şekilde kapatmanın potansiyel olarak zarar verici olduğunu bilmek önemlidir . Kaydedilmemiş verileri kaybedebilirsiniz - veya daha kötüsü, sabit sürücünüzde bozuk dosyalar oluşturabilirsiniz.

Güç kaynağını yalnızca son çare olarak Mac'inizden çıkarmalısınız.

Bir MacBook, MacBook Air veya MacBook Pro'nuz varsa, güç kablosunu çıkarın ve pilin bitmesini bekleyin. Pilinizin sağlığına bağlı olarak bunun olması için bir gece beklemeniz gerekebilir. Ancak sonunda Mac'iniz kapanacaktır. Olduğunda, tekrar şarj edin ve açın.

MacBook-charger.jpg


Daha eski MacBook'larda, bunun yerine pili bilgisayarın altından çıkarabilirsiniz. Bu, MacBook'unuzu kapanmaya zorlamanın daha hızlı bir yoludur.


Bir iMac, Mac Mini veya Mac Pro'nuz varsa, güç kablosunu bilgisayarın arkasından çıkarmanız yeterlidir. Mac'inizin soğuması için birkaç dakika bekleyin, ardından güç kablosunu yeniden takın ve tekrar açın.

Mac'iniz Tekrar Açılmazsa Ne Yapacağınızı Öğrenin​

Çoğu zaman, donmuş Mac'iniz, kapanmaya veya yeniden başlatmaya zorlandıktan sonra normal şekilde yeniden başlatılmalıdır. Çalışmayan tüm uygulamalar sorunsuz çalışmalıdır ve üzerinde çalıştığınız önemli projelere devam edebilirsiniz.

Bununla birlikte, Mac'iniz, altta yatan bir sorun ilk etapta donmasına neden olursa yeniden başlatmayı reddedebilir. Olası sorunlar, eski yazılımlardan hatalı sabit sürücülere kadar değişir.
 
Üst Alt