Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Makro Çekim Teknikleri

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,192
  • MFC Puanı
    12,324
  • MFC Seviyesi

Makro fotograf konuya yakın plan yapılan çekimleri kapsar. Makro fotoğrafta konunun film üzerindeki büyüklüğü 1 (1/1) den yani gerçek büyüklüğünden başlayarak 10 (10/1) a kadar büyümüş olmalıdır. Bundan daha az büyütülmüş fotograflara close-up konunun film üzerine düşen büyüklüğü 0.1 (1/10) den başlamalı ve giderek büyümüş daha fazla büyütülmüş görüntüler mikro fotoğraf konusuna girmektedir.

Makro fotograflar insan gözünün detaylarını göremediği kadar küçük objeleri çektiğimizde ortaya çıkan görüntünün cazibesi ile sıkça kullanılmaktadır. Aksesuarları farklıdır ve sadece bu alanda çalışan fotografçılar vardır.

Yakın plan çekimleri doğa fotoğrafçılığında ayrı bir yeri vardır. Konusunu çiçekler böcekler mantarlaryosunlar likenler ve çeşitli doğal dokuların oluşturduğu yakın plan fotoğraflar özel ekipman kullanılarak elde edilir. Yeni başlayanlar için yakın plan çekimler sorunlarla doludur.

Makro fotografta önemli olan espridir. Yani çekilen resmin bir esprisi olmalıdır. Mesela bir makro fotograf yarışmasında dünya birincisi olan fotografın konusu kutup ayısının burnuydu. Buradaki espri kutup ayısı kutuplarda yaşar herkesin kolayca gidemeyeceği bir yer. Kutup ayısı dünyanın en vahşi hayvanıdıryaklaşmak hele burnunu çekmek cesaret ister. Hayvanı burnundan bile tanırız bu görüntü yeter esprisidir.

Hareketli bir konu sabit olmayan bir makine yavaş bir örtücü hızı ile birleşince ortaya bulanık bir görüntü çıkacaktır.

Yetersiz alan derinliği de en önemli sorundur. Bu nedenle makinenin sabit olması önemlidir. Sehpa kullanmak veya kamerayı sabitlemek gerekir. Bu nedenle makro fotograf çalışmalarında fotograf makinesi haricinde kullanılacak aksesuarlarda önemlidir.
 
Üst Alt