Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

MegaForum Web Sitesinin "QR" Kodu Nasıl Oluşturulur?

Ayamutura

Özel Üye
Özel Üye
Konum
BERTUNA
  • Üyelik Tarihi
    2 Haz 2020
  • Mesajlar
    1,844
  • MFC Puanı
    4,010
  • MFC Seviyesi

Ön Açıklama:

QR Kodu Nedir?

QR kodu adını İngilizce Çabuk Tepki kelimelerinin baş harflerinden alır. Mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel matriks barkod türüdür. 1994 yılında geliştiren Japon Denso firmasına patentlidir. Kod genellikle kare beyaz fon üzerinde siyah motiflerden oluşur.

Hayatımıza bir anda dahil olan QR kodun en temel özelliği bilginin akışını hızlandırmasıdır. Bir gazete ilanında, bir alışveriş merkezinde, bir mağazada ya da yolda yürürken dikkatinizi çeken bir ilan, bilgilendirme yazısı, web sitesi linki veya iletişim bilgisini not etmek veya aklınızda tutmak yerine akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz basit bir uygulama ve kamerası sayesinde bu bilgiye hemen ulaşabilir, kayıt altına alabilir ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında QR kod dijital dünyadaki bilgi paylaşımını hızlandırmanın en etkin görsel unsurlarından biri olarak kabul edilebilir.

QR Code, Japonya’da faaliyet gösteren ve Toyota’nın bir yan kuruluşu olan Denso Wave firması tarafından geliştirilen 2 boyutlu bir barkod sistemidir. Adını ingilizcede Çabuk Tepki anlamına gelen Quick Response kelimelerinin baş harflerinden alır. İçeriği bir metin, web sitesi adresi, video link dahil herhangi bir veri olabilir. QR Code okuyucu bir yazılım vasıtasıyla bir cep telefonu rahatlıkla QR Code okuyabilir ve ilgili ürün veya servis sayfasını açabilir.

Kullanımı oldukça basittir. Kameraya sahip akıllı bir cep telefonu ve barkod okumaya yardımcı bir uygulama ile bütün QR kodları okuyabilirsiniz. Üstelik bunun için her hangi bir ücrette ödemezsiniz.

ÖRNEK BİR GÖRÜNTÜ :QR Code sınırsızdır. QR kod ile sınırlı alanlarda sınırsız bilgi, mesaj, video, ve her türlü içerik aktarımı sağlayabilinir. Bir dergi reklamında, bilboard üzerinde, mağaza içinde veya TV’de ürününün tanıtım videosundan, kullanıcı el kitabına kadar ürün hakkında her türlü detaya sadece okutma sayesinde ulaşım sağlayabilirsiniz. QR Code merak uyandırır. O Kare kod’da ne olduğu, doğal insan yapısına uygun olarak merak edilir.

Akıllı telefonunuz ile dışarıya çıktığınızda cüzdanınız olmadan QR Code sayesinde tüm ödemelerinizi yapabilirsiniz. QR Code Reader, hızlı ve kullanımı basit karekod tarama uygulamasıdır. Android telefon veya tabletinizde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en başarılı karekod uygulaması olan QR Code Reader, okunması zor bulanık karekodları bile rahatlıkla okuyabilmektedir.

ÖRNEK BİR GÖRÜNTÜ :
Şimdi bu kadar uzun açıklamadan sonra, bu web sitenin QR Kodunu Web Tarayıcı ile Oluşturma Adımlarına;

1.Adım : Web Site açılır. www.megaforum.com

megaforum.png

2.Adım : Açılmış web sitesinde boş bir alan'a tarayıcı içinden sağ tıklama yapılır , açılan sağ menü'den , "Bu sayfa için QR kodu oluştur" komut yordamına tıklanır.

megaform2.png

3.Adım : Oluşturulan QR Kodunu artık cep telefonuz'da kullanabilirsiniz.

megaform2.png


Bir web sitenin QR Kodunun nasıl oluşturulacağını gördünüz ve öğrendiniz.....
 
Üst Alt