Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Sentinus

'boşunaymış' dedirtmeyin be insana..
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    2 Ağu 2016
  • Mesajlar
    11,776
  • MFC Puanı
    476
  • MFC Seviyesi

Metalurji ve Malzeme mühendisliğinin ülkemizde diğer mühendislikler kadar köklü bir geçmişi bulunmamaktadır. Daha yeni yeni gençlerin tercih alanına giren bir mühendislik dalıdır. Peki bu mühendislik hangi alanları kapsamaktadır, mezun olan mühendisler nerelerde iş olanağına sahip olmaktadırlar?
Metalurji bir metal bilimidir. Metalin hammadde haline getirilmesi üzerine prosesleri düzenler. Bölümün diğer bir ilgi alanı da malzemelerdir. Birçok organik ve inorganik maddelerden farklı özellikte malzemelerin çıkarılması sağlanmaktadır. Gelişen teknoloji ile sektörde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler sonucunda kullanılan malzemeler sürekli farklılık göstermekte, sektörde buna ayak uydurmalıdır. Metalurji malzeme mühendisliği bölümünü kazanıp okumaya başlayan adaylar ilk yıllarında fizik, kimya, matematik gibi temel bilimler üzerine dersler gösterilip daha sonraki yıllarda metallerin ve çeşitli malzemelerin içyapısını incelemekte ve farklı özelliklerde malzemeler oluşturmak için dersler almaktadır.
metalurji-ve-malzeme-muhendisligi-1.jpg
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği – Kimya Meslekleri

Bölümün ilgilendiği malzemeler; seramikler, plastikler, polimerler ve metaller olarak sınıflandırılmaktadır. Bu malzemeler sektörün talebine göre farklı oranlarda yakıştırılarak, fiziksel ve kimyasal özellikleriyle oynanarak farklı malzemeler haline getirilmektedir. Bölümün birçok mühendislik dalı ile de ortak yanları bulunmaktadır; Kimya mühendisliği, Makine mühendisliği, çevre mühendisliği vb.
Bölümden artık “Metalurji ve Malzeme Mühendisi” olarak mezun olan adaylar her sektörde çalışabilme imkânı bulmaktadırlar. Özellikle havacılık, savunma, enerji, demir-çelik fabrikaları, kimya, biyoteknoloji ve tıp alanında faaliyetlerini sürdürmektedirler.
 
Üst Alt